Urlop wychowawczy zmniejsza urlop wypoczynkowy na „własnych” zasadach

Autor: Katarzyna Wrońska-Zblewska
Data: 03-12-2015 r.

Urlop wychowawczy trwający ponad 1 miesiąc obniża proporcjonalnie wymiar urlopu wypoczynkowego w roku powrotu z urlopu wychowawczego. Nie dotyczy to jednak przypadku, gdy pracownik rozpoczyna urlop wychowawczy i kończy go w tym samym roku kalendarzowym (już po nabyciu prawa do urlopu wypoczynkowego za ten rok).

Pracownik, który w ciągu roku kalendarzowego powraca z trwającego co najmniej 1 miesiąc okresu:

  1. urlopu bezpłatnego,
  2. urlopu wychowawczego,
  3. odbywania zasadniczej służby wojskowej lub jej form zastępczych, okresowej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego albo ćwiczeń wojskowych,
  4. tymczasowego aresztowania,
  5. odbywania kary pozbawienia wolności,
  6. nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.

ma pomniejszony wymiar urlopu wypoczynkowego – proporcjonalnie do okresu pracy w ciągu roku (chyba, że wykorzystał już urlop w wyższym wymiarze niż wynika z proporcji).

Jednak w przypadku urlopu wychowawczego jest pewna różnica. Mianowicie, gdy pracownik nabywa urlop wypoczynkowy w danym roku kalendarzowym, a następnie na kilka miesięcy udaje się na urlop wychowawczy i wraca z niego jeszcze w tym samym roku, nie ma proporcjonalnie obniżanego urlopu wypoczynkowego za ten rok.

Przykład:

Pracownica była na urlopie rodzicielskim do połowy stycznia 2015 r. a następnie do 23 lutego na urlopie wypoczynkowym za lata 2013-2014. Potem, od 24 lutego do 30 listopada 2015 r. przebywała na urlopie wychowawczym. Po powrocie z urlopu wychowawczego ma nadal prawo do pełnego wymiaru urlopu wypoczynkowego za 2015 rok. Gdyby zaś korzystała nie z urlopu wychowawczego tylko np. z bezpłatnego, miałaby urlop wypoczynkowy za 2015 rok proporcjonalnie obniżony do 3/12 rocznego wymiaru (chyba, że jeszcze przed urlopem bezpłatnym np. w lutym wykorzystałaby wyższy wymiar urlopu wypoczynkowego np. pełne 26 dni).

Więcej na ten temat można przeczytać w listopadowo-grudniowym numerze „Aktualności kadrowych”.

Katarzyna Wrońska-Zblewska Szymon Sokolik

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38144 )
Array ( [docId] => 38144 )