Urlop wypoczynkowy bez wniosku

Data: 27-11-2012 r.

Urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów lub na wnioski pracowników. Jedynie w ściśle określonych przypadkach można jednostronnie nakazać pracownikowi wykorzystanie urlopu. Do takich sytuacji nie należy jednak przestój.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów, a jeżeli taki plan nie jest u pracodawcy sporządzany (dotyczy to pracodawców, u których nie działają związki zawodowe oraz tych, u których organizacje związkowe wyraziły zgodę na rezygnację z tworzenia planu), po porozumieniu z pracownikiem.

Ważne!

Decydując o terminie wykorzystania przez pracownika urlopu, pracodawca bierze pod uwagę zarówno wniosek pracownika, w którym wskazuje on datę planowanego odpoczynku, jak również konieczność zapewnienia normalnego toku pracy.

Ostateczna decyzja w przedmiocie udzielenia pracownikowi urlopu należy do pracodawcy, nie oznacza to jednak, że pracodawca może wysłać pracownika na urlop wypoczynkowy wbrew jego woli. Wyjątek w tym zakresie dotyczy urlopu zaległego, do wykorzystania którego pracodawca ma prawo zobowiązać pracownika nawet bez jego wniosku oraz urlopu w okresie wypowiedzenia.

Działanie pracodawcy polegające na odgórnym wyznaczaniu terminu wykorzystania urlopów przez całą załogę, bez uwzględnienia wniosków poszczególnych pracowników, narusza przepisy Kodeksu pracy regulujące zasady udzielania urlopów wypoczynkowych.

Przykład:

W firmie jest co roku zaplanowana 14-dniowa letnia przerwa urlopowa (firma jest zamknięta) czy pracownicy (ponad 100) muszą składać podpisane wnioski o urlop? Czy można wpisać im urlop w programie kadrowo-płacowym bez wniosku? Pracodawca nie może bez wniosku wysłać pracownika na urlop wypoczynkowy. Jeżeli w zakładzie, co roku planowana jest 14-dniowa przerwa urlopowa, pracodawca powinien uzgodnić z pracownikami wykorzystanie urlopu w tym terminie.

 

Podstawa prawna:

art. 162, 163 § 1-2 Kodeksu pracy

Autor: Katarzyna Pietruszyńska - radca prawny

Opracowanie redakcyjne: Michał Tomaszewski


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26944 )
Array ( [docId] => 26944 )