Zmuszenie pracownika do wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego

Data: 19-11-2012 r.

Pracodawca powinien udzielić pracownikowi zaległego urlopu wypoczynkowego do końca września kolejnego roku. Jeżeli pracownik sam nie składa stosownego wniosku – można go do tego zmusić.

Pracodawca powinien uzgodnić z pracownikiem termin udzielenia zaległego urlopu wypoczynkowego. Niemniej jednak, jeżeli ten ostatni – mimo ponaglenia – nie wnioskuje lub nie zgadza się na wykorzystanie zaległego urlopu do końca września, to – zdaniem części specjalistów – pracodawca może udzielić mu tego urlopu jednostronnie, nie chcąc narazić się na zarzut wykroczenia przeciwko prawom pracownika, a co za tym idzie – na odpowiedzialność za takie wykroczenie.

Takie stanowisko zostało również potwierdzone w wyroku Sądu Najwyższego z 24 stycznia 2006 r. (I PK 124/05), w którym SN stwierdził, że „Pracodawca może wysłać pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy, nawet, gdy ten nie wyraża na to zgody”.

Z pewnością warto jednak najpierw z odpowiednim wyprzedzeniem, np. na początku roku, zobowiązać pracowników do złożenia wniosków o zaległe urlopy terminowe z terminem ich wykorzystania do końca września i jednocześnie poinformować, że w przeciwnym razie pracodawca udzieli urlopu jednostronnie.

Dobrą (lecz niekonieczną) praktyką jest też powiadomienie pracowników o ilości zaległych dni urlopu wypoczynkowego. Oczywiście jednostronne udzielenie urlopu dotyczy tylko części zaległej i bez niewykorzystanych w poprzednim roku dni urlopu, który był „na żądanie”.

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26937 )
Array ( [docId] => 26937 )