Urlopy w zadaniowym systemie czasu pracy

Data: 05-12-2012 r.

Urlopów wypoczynkowych należy udzielać na dni i godziny pracy pracownika. W przypadku zadaniowego systemu czasu pracy i braku sztywnych godzin pracy, jest to utrudnione.

Wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi:

  • 20 dni – w razie stażu pracy wynoszącego mniej niż 10 lat,
  • 26 dni – w razie zatrudnienia przez co najmniej 10 lat.

Ponieważ urlop jest udzielany na dni i godziny pracownika, wymiar dniowy należy następnie przeliczyć na godziny. Obowiązuje tu zasada, że jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy. Ten przelicznik stosuje się również w stosunku do pracowników niepełnoetatowych. Dlatego też np. pracownik zatrudniony na 1/2 etatu, który ma prawo do 13 dni urlopu, będzie miał 104 godziny wolnego.

Urlopu udziela się na dni ale też na godziny pracy

Co do zasady urlopu udziela się na dni pracy pracownika, ale w wymiarze godzinowym. W związku z tym, udzielając pracownikowi urlopu na dany okres udzielamy zawsze na te dni, na które ma zaplanowaną pracę ale sprawdzamy także, ile w tym czasie miał do przepracowania godzin i dopiero taką liczbę odliczamy od puli urlopowej.

Przykład:

Pracownik jest zatrudniony na ½ etatu. Staż urlopowy wynosi mniej niż 10 lat. Ma on prawo do 10 dni urlopu w roku, czyli do 80 godzin.

Prosi o urlop w dniach 18–22 czerwca. W tym okresie ma zaplanowaną pracę w następujący sposób:

  • poniedziałek 4 – godziny,
  • wtorek – 6 godzin,
  • środa – 6 godzin,
  • czwartek – 8 godzin,
  • piątek – wolny.

W tym tygodniu czas pracy pracownika to 24 godziny. W związku z tym, pracodawca nie może patrzeć na to, że pracownik jest zatrudniony na ½ etatu i teoretycznie powinien pracować po 20 godzin w tygodniu. Należy sprawdzić, ile rzeczywiście pracownik w tygodniu urlopowym miał zaplanowane godzin i taką sumę odjąć z puli godzin urlopowych do wykorzystania.

Nie ma harmonogramu czasu pracy – trzeba przyjąć pewne założenia

Harmonogram czasu pracy stanowi plan pracy poszczególnych pracowników na dany okres rozliczeniowy. Niemniej jednak pracodawca nie zawsze musi tworzyć taki dokument. Tam gdzie np. pracownicy pracują w systemie podstawowym, bez pracy zmianowej, pracodawca nie musi tworzyć harmonogramu. Wiadomo jest bowiem, że pracownicy będą wykonywać pracę codziennie w tych samych godzinach. Harmonogramu nie trzeba także tworzyć w przypadku systemu zadaniowego czasu pracy – tutaj to sam pracownik decyduje kiedy i przez ile godzin będzie świadczył pracę.

Niemniej jednak brak harmonogramu czasu pracy, może być kłopotliwy w sytuacji, gdy należy rozliczyć urlop takiego pracownika. Bez tego dokumentu, pracodawca nie wie ile godzin w danym dniu pracownik miał pracować, a co za tym idzie, nie wiadomo ile godzin urlopu odliczyć pracownikowi z jego puli urlopowej.

Należy jednak pamiętać, że system zadaniowy to de facto pewna modyfikacja podstawowego systemu czasu pracy.

Jeżeli więc pracownik pracuje np. na 1/2 etatu i nie ma harmonogramu, musimy założyć pewną fikcję. W takiej sytuacji najprościej będzie przyjąć, że w okresie urlopu pracownik „miał zaplanowaną” pracę codziennie po 4 godziny. Czyli z puli urlopowej, ale także z wymiaru czasu pracy na dany miesiąc, „zejdzie” pracownikowi 20 godzin.

Oczywiście, jeżeli pracownik będzie w stanie wykazać, ile miał zaplanowanej pracy na czas urlopu – z puli urlopowej i wymiaru czasu pracy odejmiemy mu zaplanowaną liczbę godzin.

Podstawa prawna:

  • art. 140, art. 154 § 2, art. 1542 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).

Michał Tomaszewski


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26946 )
Array ( [docId] => 26946 )