Wykorzystanie zaległego urlopu przez pracownika

Data: 06-11-2012 r.

Zgodnie z Kodeksem pracy, urlop musi rozpocząć się najpóźniej 30 września. W określonych sytuacjach pracodawca może zmusić pracownika do wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego, gdy ten nie chce do tego czasu udać się na urlop.

Termin wykorzystania zaległego urlopu

Od 2012 r. pracodawcy mogą udzielać urlopów zaległych do 30 września (wcześniej - w terminie do 31 marca). Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, pracodawca może przymusowo udzielić pracownikowi urlopu zaległego przed upływem tego terminu. Zgodnie z wyrokiem z 25 stycznia 2005 r. (I PK 124/05) „pracodawca może wysłać pracownika na zaległy urlop, nawet gdy ten nie wyraża na to zgody”.

Wśród ekspertów także dominują głosy, iż przymusowe udzielenie urlopu zaległego przez pracodawcę jest dopuszczalne, gdyż to on a nie pracownik będzie ponosił konsekwencje nieudzielenia urlopu w terminie.

Wykorzystanie urlopu zaległego po terminie przez pracownika

Nawet jeżeli pracodawca nie udzieli pracownikowi urlopu zaległego lub nie zgodzi się na jego wykorzystanie przez pracownika, podwładny nie może sam rozpocząć wykorzystywania zaległych dni wolnych.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 5 grudnia 2000 r. (I PKN 121/00) „naruszenie przez pracodawcę obowiązku udzielania pracownikowi urlopu wypoczynkowego za dany rok do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego, nie uprawnia pracownika do rozpoczęcia po tym terminie urlopu bez zgody pracodawcy”.

Podstawa prawna:

art. 168 Kodeksu pracy

Autor: Michał Tomaszewski - prawnik, specjalista prawa pracy

Opracowanie redakcyjne: Aleksandra Pudzianowska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26920 )
Array ( [docId] => 26920 )