Kolejna umowa bez badań wstępnych – nawet po 30 dniach przerwy

Data: 22-11-2013 r.

Pracodawca nie będzie już musiał do 30 kwietnia każdego roku kalendarzowego sprawdzać prawidłowości przekazanych do ZUS danych. Nie będzie też musiał wykonywać badań wstępnych, jeśli poprzednie będą nadal ważne. Tak przewiduje projekt tzw. czwartej ustawy deregulacyjnej.

Ministerstwo Gospodarki po kilku miesiącach przygotowań przedstawiło niedawno gotowy projekt ustawy o ułatwieniu prowadzenia działalności gospodarczej. Zakłada wiele rozwiązań, które mają pomóc przedsiębiorcom w prowadzeniu działalności – głównie jeśli chodzi o obowiązki rejestracyjne i statystyczne. Przewiduje też kilka ułatwień w zakresie zatrudniania pracowników:

  • nie będzie już obowiązku kierowania nowego pracownika na badania wstępne, w przypadku gdy:
    • jest on zatrudniany u tego samego pracodawcy po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę (obecnie nie ma takiego obowiązku, tylko w razie gdy przerwa między umowami nie przekracza 30 dni, a poprzednie badania wstępne czy okresowe są nadal ważne) oraz
    • jest zatrudniany po raz pierwszy – jeśli przedstawi aktualne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na takim samym stanowisku lub stanowisku o takich samych warunkach pracy (z wyjątkiem pracowników zatrudnianych do prac szczególnie niebezpiecznych),
  • wartość świadczenia otrzymanego przez pracownika z tytułu organizowanego przez pracodawcę dowozu pracowników autobusem w rozumieniu przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym ma być zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych.
  • zostanie zniesiony ciążący obecnie na pracodawcy jako płatniku ZUS coroczny obowiązek sprawdzenia prawidłowości danych przekazanych do Zakładu w imiennym raporcie miesięcznym dotyczącym danego roku kalendarzowego w terminie do 30 kwietnia następnego roku kalendarzowego.

    Obecnie projekt został skierowany do konsultacji społecznej i uzgodnień międzyresortowych. Planowo ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Zgodnie z zapowiedziami miałoby to nastąpić na tyle wcześnie, aby już w kwietniu 2014 roku nie trzeba było sprawdzać poprawności raportów ZUS.

    Szymon Sokolik


    Zobacz także:


    Dokładny opis planowanych i wchodzących w życie zmian w prawie pracy można znaleźć w każdym numerze miesięcznika „Aktualności kadrowe”.

    Zaloguj się, aby dodać komentarz

    Nie masz konta? Zarejestruj się »

    Zobacz także

    30 najciekawszych pytań z prawa pracy

    pobierz

    Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

    pobierz

    Dokumentacja pracownicza

    pobierz

    Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

    pobierz

    Polecane artykuły

    Array ( [docId] => 33320 )
    Array ( [docId] => 33320 )