Obniżenie etatu bez zmiany umowy – nowa ustawa antykryzysowa

Data: 23-04-2013 r.

Pracodawca otrzyma dofinansowanie do pensji pracownika, który nie wykonywał pracy z powodu przestoju ekonomicznego. W zamian nie będzie mógł go jednak zwolnić. W razie potrzeby może natomiast obniżyć mu wymiar etatu. Tak wynika z rządowego projektu tzw. drugiej ustawy antykryzysowej.

Rozwiązania z ustawy antykryzysowej będą dostępne tylko dla firm, które zanotowały co najmniej 15 % spadku obrotu (w poprzedniej wersji projektu granica ta miała wynosić 20% obrotu).

Przestój ekonomiczny z dofinansowaniem

Pracodawca może otrzymać dofinansowanie części wynagrodzenia pracownika objętego przestojem ekonomicznym z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Ma ono być wypłacane maksymalnie przez 6 miesięcy, w okresie 12 miesięcy od podpisania umowy z marszałkiem o dofinansowanie. Jego wysokość będzie równa 100% zasiłku dla bezrobotnych, zwiększonego o kwotę składek na ubezpieczenia społeczne (od 1 czerwca 2012 r. wynosi on 794,20 zł brutto).

Obniżenie wymiaru etatu – do 6 miesięcy

Pracodawca korzystający z pomocy będzie mógł obniżyć pracownikom wymiar czasu pracy nie więcej niż do połowy etatu. To rozwiązanie może zastosować również maksymalnie przez 6 miesięcy, w ciągu 12 miesięcy od dnia podpisania umowy o wypłatę świadczeń. Proporcjonalnie do wymiaru etatu zmniejszy się także wynagrodzenie pracownika. Nie będzie do tego potrzebna zmiana umowy o pracę.

Źródło: projekt z 4 marca 2013 r. ustawy o szczególnych rozwiązaniach na rzecz ochrony miejsc pracy związanych z łagodzeniem skutków spowolnienia gospodarczego lub kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (zwanej drugą ustawą antykryzysową).

Katarzyna Borkowska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27097 )
Array ( [docId] => 27097 )