Skutki wpisania w umowie na zastępstwo przyczyny nieobecności pracownika

Data: 19-11-2012 r.

W umowie o pracę na zastępstwo nie należy wpisywać przyczyn nieobecności pracownika zastępowanego. W przeciwnym razie każda zmiana powodu nieobecności będzie powodowała konieczność zmiany umowy na zastępstwo.

W razie nieobecności pracownika, na czas jej zastępstwa pracodawca może zatrudnić inną osobę. Umowa ta jest umową terminową, a jej datę końcową określa nie konkretna data (chociaż można ją wpisać) ale sprecyzowane zdarzenie (powrót pracownika zastępowanego do pracy).

W umowie na zastępstwo musimy wpisać konkretnego pracownika, którego zamierzamy zastąpić. Jest to informacja niezbędna do zawarcia umowy na zastępstwo. Nie trzeba natomiast wpisywać powodu nieobecności zastępowanego pracownika. Wystarczy napisać, że „umowa jest zawarta na okres nieobecności Jana Kowalskiego”.

Taki zapis pozwoli nam na większą elastyczność. W sytuacji, gdy zawrzemy z pracownikiem umowę na zastępstwo i wpiszemy konkretny rodzaj nieobecności (np. okres zwolnienia lekarskiego) a pracownik w międzyczasie zmieni rodzaj nieobecności, np. rozpocznie wykorzystywanie urlopu macierzyńskiego, to umowa z zastępującym pracownikiem się rozwiąże. Dzieje się tak ponieważ, ustaje powód dla którego zastępujący pracownik został zatrudniony (zwolnienie lekarskie). Gdyby pracodawca chciał wciąż zatrudniać daną osobę w zastępstwo za nieobecnego pracownika musi podpisać nową umowę zmieniając w niej rodzaj nieobecności zastępowanego podwładnego.

Przykład:

Pracodawca zawarł z pracownikiem umowę na zastępstwo. W jej treści wpisał, że umowa trwa na czas nieobecności pracownika Jana Kowalskiego. Obecnie Kowalski przebywa na zwolnieniu. Po wykorzystaniu tego zwolnienia poszedł jeszcze na cały zaległy i bieżący urlop wypoczynkowy (w sumie kolejne 30 dni nieobecności).

Ponieważ jednak pracodawca w umowie z zastępującym pracownikiem nie podał konkretnego rodzaju nieobecności Kowalskiego, mimo iż w tym czasie zmienił się powód nieobecności (z L-4 na urlop wypoczynkowy) umowa na zastępstwo będzie trwała do powrotu Jana Kowalskiego do pracy.

Gdyby pracodawca w umowie z zastępującym pracownikiem wpisał, że zawiera umowę na zastępstwo Jana Kowalskiego w razie jego nieobecności spowodowanej chorobą, po jej zakończeniu (nawet gdyby pracownik nie wrócił de facto do pracy) umowa z zastępcą rozwiązałaby się. Jeżeli pracodawca chciałby wciąż zatrudniać pracownika na zastępstwo Jana Kowalskiego w czasie jego nieobecności spowodowanej urlopem wypoczynkowym – musiałby zawrzeć kolejną umowę.

Podstawa prawna:

art. 25 Kodeksu pracy

Autor: Michał Tomaszewski


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27029 )
Array ( [docId] => 27029 )