Umowa cywilnoprawna może mieć pojedyncze cechy umowy o pracę

Autor: Michał Culepa
Data: 13-03-2014 r.

Jeśli w umowie cywilnoprawnej dominują cechy stosunku pracy, może zostać uznana za umowę o pracę. Jeżeli jednak cechy zatrudnienia pracowniczego są, ale wyraźnie nie przeważają, wówczas umowa zlecenia (czy umowa o dzieło) ma duże szanse obronić się w sądzie.

Często padają ostrzeżenia, aby za wszelką cenę unikać w umowach cywilnoprawnych wszelkich zapisów, które mogłyby mieć cechy stosunku pracy. I rzeczywiście tak jest najbezpieczniej. Również praktyka wykonywania umowy (a nie tylko jej zapisy) powinna jak najbardziej różnić się od typowego zatrudnienia pracowniczego.

 

Nie znaczy to jednak, że każdy element przypominający stosunek pracy już sprawia, że umowa cywilnoprawna jest ryzykowna. Aby bowiem została uznana za zatrudnienie pracownicze, cechy umowy o pracę muszą zdecydowanie przeważać. Natomiast – zdaniem SN – w przypadkach wątpliwych, gdy cechy żadnej z umów nie dominują wyraźnie, powinna decydować nazwa umowy (np. „Umowa zlecenia”).

W wielu przypadkach zamieszczanie w umowie cywilnoprawnej niektórych cech umowy o pracę jest nie tylko uzasadnione, ale wręcz konieczne. Chodzi tu zwłaszcza o kwestie związane z określonym miejscem lub czasem wykonywania czynności (patrz: przykład). Natomiast szczególnie trzeba starać się unikać tzw. podporządkowania pracowniczego i wszystkiego co się z nim wiąże, np.

  • dyspozycyjności,
  • wykonywania dodatkowych prac, niewymienionych w umowie,
  • bieżącego instruowania wykonawcy czy stałej kontroli realizowanych zadań.
Michał Culepa

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34397 )
Array ( [docId] => 34397 )