Zaskarżenie przyczyn wypowiedzenia - utrata odprawy przez pracownika

Data: 11-05-2013 r.

Podwładny, który odwołał się od wypowiedzenia umowy o pracę, złożonego na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych, kwestionując istnienie przyczyny wypowiedzenia, powinien liczyć się z obowiązkiem zwrotu odprawy.

W dniu 4 czerwca 2002 r. pracodawca wręczył Barbarze S. oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę w ramach zwolnień grupowych. Pracownica odwołała się do sądu pracy, żądając odszkodowania z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę. W międzyczasie pracodawca wypłacił jej odprawę ze zwolnień grupowych w wysokości 10.275 zł.

Sąd, podzielając argumentację Barbary S., uznał, że przyczyna wypowiedzenia była nierzeczywista, mało konkretna, a zamiar zwolnienia został nieprawidłowo skonsultowany ze związkiem zawodowym. Zasądził zatem na rzecz Barbary S. odszkodowanie w kwocie 10.275 zł.

Wówczas pracodawca uznał, że wypłacona odprawa z tytułu zwolnień grupowych stała się świadczeniem nienależnym i zażądał jej zwrotu. Barbara S. nie zgodziła się na to twierdząc, że pieniądze już wydała. Pracodawca skierował więc sprawę do sądu pracy. Spór ostatecznie dotarł aż do Sądu Najwyższego.

Wyrokiem z 3 października 2005 r. Sąd Najwyższy nakazał pracownicy zwrot odprawy wypłaconej jej przez pracodawcę. Skoro wypowiedzenie zostało uznane przez sąd za nieuzasadnione, bowiem jego przyczyna była nieprawdziwa, to wypłatę odprawy z tytułu zwolnień grupowych należy uznać za bezpodstawną (świadczenie nienależne).

Grażyna Mazur, prawnik, specjalista prawa pracy


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27107 )
Array ( [docId] => 27107 )