Jak poruszać się po osiedlach, czyli jazda po drogach wewnętrznych

Kategoria: Auto i prawo
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 15-06-2012 r.

Na wielu nowoczesnych osiedlach w dużych miastach, spotykamy różne oznaczenia dotyczące osiedlowych ulic, jak np. strefa zamieszkania, strefa ruchu albo droga wewnętrzna. W maju 2011 roku wprowadzono w kodeksie ruchu drogowego nową kategorię drogi osiedlowej, zaś kilka miesięcy wcześniej znowelizowano też przepisy dotyczące dróg wewnętrznych. O czym warto wiedzieć?

Pamiętajmy, że na „drodze wewnętrznej” nie musimy jechać zapięci pasami bezpieczeństwa, z włączonymi światłami, możemy parkować niemalże wszędzie, zaś jazda po spożyciu alkoholu np. na rowerze nie jest zabroniona z tej prostej przyczyny, że wezwana policja nie będzie miała podstaw prawnych żeby podjąć się takiej interwencji i może się to skończyć jedynie pouczeniem i zaapelowaniem o rozsądek. Trzeba jednak na takich drogach stosować się do znaków zakazujących postoju.

Problemowe może okazać się to, że niektóre drogi wewnętrzne mogą nie być we właściwy sposób oznakowane, przez co kierowcy mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, czy znajdują się na drodze wewnętrznej czy na drodze publicznej, która ciągnie się przez osiedle i na której obowiązują przepisy kodeksu drogowego. Najlepszy sposób na sprawdzenie statusu danej ulicy osiedlowej, to zasięgnięcie informacji na ten temat we właściwym urzędzie gminy.

Znak strefa zamieszkania na drodze osiedlowej oznacza, że nie można jeździć tą drogą bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Można już jednak parkować w miejscu gdzie nie jest to zabronione i nie można za to zostać ukaranym, gdyż brak ku temu podstaw. Pamiętajmy, że na wszelkiego typu drogach wewnętrznych nie wolno stwarzać zagrożenia w ruchu i jeździć brawurowo bądź po prostu za szybko. Podstawowa sprawa na drogach wewnętrznych, to obserwowanie stojących tam znaków drogowych i stosowanie się do nich.

Istnieją trzy typy oznakowań ulic osiedlowych. Droga wewnętrzna, gdzie obowiązują tylko przepisy kodeksu ruchu dotyczące znaków i sygnałów drogowych, zaś parkowanie zabronione jest tylko wówczas, gdy stoją tam znaki zakazu parkowania. Na drodze wewnętrznej można także prowadzić auto bez uprawnień prawa jazdy.

Niebieski znak „Strefa zamieszkania” oznacza, że na danej drodze obowiązują wszystkie przepisy kodeksu ruchu drogowego, parkować można tylko w miejscach do tego wyznaczonych, zaś prowadzić auta bez prawa jazdy nie wolno. Ponadto w strefie zamieszkania obowiązuje ograniczenie prędkości do 20km/h, zaś policja i straż miejska mogą nas ukarać za każde wykroczenie. Podobnie jak w strefie zamieszkania jest w strefie ruchu. Tutaj jednak w kwestii parkowania obowiązują takie same zasady jak na drogach publicznych.

oprac. PM.


Zobacz także:

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27223 )
Array ( [docId] => 27223 )