Dobór opon czyli jak dobrać odpowiednie obuwie dla naszego auta

Autor: Duda Daniel
Data: 16-09-2012 r.

Skończyło się lato nadchodzą chłodne, niebawem mroźne i śnieżne dni, ale czemu już nie teraz pomyśleć o odpowiednich oponach dla naszego auta? Zapewniam, że nie warto odkładać tego na ostatnią chwilę.

Opony zarówno te zimowe jak i letnie odgrywają bardzo ważną rolę w naszym aucie -  a mianowicie to one i tylko one są punktem styczności auta z podłożem i one utrzymują je na zadanym torze jazdy. Aż trudno uwierzyć, że te kilkanaście centymetrów kwadratowych styku opony z jezdnią utrzymuje auto w zakrętach, daje możliwość przyspieszania oraz hamowania. I dlatego też opony są tak ważne, ale bardzo często lekceważone przez wielu kierowców.

Jeszcze kilkanaście lat temu mało kto przejmował się brakiem opon zimowych, co najwyżej używano opon wielosezonowych, ale jak to mówią „Jak coś jest do wszystkiego to jest do…” Obecnie mamy świetne samochody, które osiągają duże prędkości, są coraz to lepsze drogi jak również liczba samych aut rośnie z dnia na dzien. To między innymi te czynniki wymusiły propagowanie stosowania dwóch kompletów opon: zimowych i letnich. Stosowanie właściwych opon ma istotny wpływ na nasze bezpieczeństwo jak również bezpieczeństwo innych użytkowników dróg.

Jakie opony wybrać

 

Przed tym dylematem staje wielu ludzi i oczywiście ile osób tyle zdań. Najważniejsze, żeby opony były odpowiednio dobrane do auta – odpowiedni rozmiar, odpowiednie ciśnienie itd. Oczywiście informację o oponach dedykowanych do naszego auta otrzymamy w sklepie w którym kupujemy opony lub bezpośrednio w punkcie wymiany i sprzedaży opon. Pamiętajmy również o tym aby przed zakupem zapytać znajomych jakich opon używają i jaką mają na ich temat opinie. Czy są odpowiednio trwałe, czy nie są „głośne”, czy cena jest adekwatna do jakości i czy przy zakupie nowych opon zdecydowali by się ponownie na tę markę opon.  

Przy zakupie opon używanych pamiętajmy, że jedynym kryterium wyboru takich opon nie jest tylko wysokość bieżnika ale również rok produkcji danej opony. Rok produkcji znajdziemy z boku opony oznaczony trzema lub czterema cyframi. Jeżeli sami nie potrafimy odczytać z tego oznaczenia roku produkcji poprośmy o to osobę zajmującą się sprzedażą. Pomimo praktycznie nowego bieżnika (przykładowo opona zdjęta z koła zapasowego auta) ale już swoich lat, guma z której została wykonana opona straciła swoje właściwości, często pęka i parcieje – na to również należy zwrócić szczególną uwagę. 

Trzeba również zauważyć, że opona spełnia dodatkowe funkcje takie jak tłumienie drgań i wibracji. Chroni zawieszenie naszego auta przed szybkim zużyciem, odprowadza wodę w czasie deszczu itd.

Duda Daniel

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36462 )
Array ( [docId] => 36462 )