Bieg na orientację

Kategoria: Bieganie
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 11-06-2012 r.

Dyscyplina sportu jaką jest bieganie dopiero zyskuje sobie popularność wśród Polaków. Jest także coraz więcej miłośników biegów na orientację. Dają one szczyptę adrenaliny i smak przygody. Na czym polega ten sport i jego urok?

Istota

Celem tego sportu jest dotarcie do mety w jak najkrótszym czasie. Zawodnicy nie mają wyznaczonej trasy, a zawody odbywają się najczęściej w lasach lub w górach. Każdy z uczestników obiera taką drogę, jaka wydaje mu się słuszna, byle by wiodła w kierunku mety, poprzez kolejne punktu kontrolne. Zawodnik samodzielnie podejmuje decyzję o trasie i sam musi także pokonywać przeszkody, które staną mu na drodze.

Jak biegać

Podczas biegu na orientację bardzo ważne jest odnalezienie się przestrzeni i umiejętności nawigacyjne. Każdy uczestnik jest wyposażony w mapę, która pozwala mu określić miejsce, w którym się znajduje. Są one wykonane w dość dużych skalach, co umożliwia umieszczenie na nich wielu szczegółów ukształtowania terenu. Dozwolone jest także używanie kompasu. Zawodnicy startują osobno, najczęściej z kilkuminutowymi przerwami. Każdy uczestnik musi zaliczyć wszystkie punkty kontrolne zaznaczone na mapie. Najczęściej ma on formę lampionu. Gdy już przebiegnie przez wszystkie punkty – musi dotrzeć na metę. Tam, sędziowie sprawdzą czy zaliczał stacje w ustalonej kolejności.

Rodzaje

Najczęściej biega się w indywidualnie, w kategoriach wiekowych. Istnieją także zawody sztafet i biegi drużynowe. Tą dyscyplinę sportu można uprawiać zarówno za dnia, jak i nocą. Podczas nocnych zawodów zawodnicy są wyposażeni dodatkowo w latarki czołowe. Dystanse na jakich odbywają się biegi na orientację są różne. Najdłuższe z nich trwają nawet trzy godziny.

Bieganie na orientację wymaga od zawodnika bardzo dobrej kondycji fizycznej i zorientowania w terenie. Jest to wymagająca dyscyplina sportu. Z pewnością pokochają ją osoby lubiące kontakt z naturą, a także są spragnione przygód oraz wrażeń.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28046 )
Array ( [docId] => 28046 )