Jak wznowić treningi biegowe po kontuzji

Kategoria: Bieganie
Autor: Stwora Sylwia
Data: 09-07-2012 r.

Kiedy nie odczuwasz już dolegliwości przy poruszaniu po odniesionej kontuzji, możesz wznowić treningi biegowe. Jednak pamiętaj o tym, aby decyzję podjąć po konsultacji z lekarzem. Powrót do treningu powinien przebiegać w sposób zrównoważony i w spokojnym tempie.

Kiedy wznowić trening

Pora wznowienia treningu jest uzależniona od kontuzji, jaką odniosłeś. Do wyleczenia jednych urazów wystarczą trzy tygodnie, innym trzeba poświęcić nawet pół roku.

Warunkiem powrotu do biegania po kontuzji czy przeciążeniu ortopedycznym jest całkowite zakończenie rehabilitacji oraz ustanie dolegliwości związanych z urazem. Ważne jest, abyś nie podejmował decyzji na własną rękę, ale skonsultował się z lekarzem. Zbyt wczesny powrót do treningu biegowego przy niewyleczonej kontuzji może spowodować ponowny albo nawet o wiele poważniejszy uraz.

Jak wznowić treningi

Przede wszystkim spokojnie. Musisz przygotować organizm do aktywności fizycznej sprzed kontuzji, dlatego zanim zaczniesz na nowo biegać, wprowadź zwyczaj codziennych ćwiczeń rozciągających i wzmacniających mięśnie.

Dobrym rozwiązaniem będzie kilkukrotne pójście na basen i prowadzenie treningów biegowych w wodzie. To doskonałe przygotowanie organizmu, zwłaszcza nóg oraz układu krwionośnego i oddechowego do intensywnego treningu w terenie. Na początek zacznij od 15 minut takiego wodnego biegu, a jeśli po 2-3 dniach nie będzie Cię nic bolało, stopniowo wydłużaj czas biegu. Taki trening wodny powinien trwać około 2 tygodni.

Po upływie tego okresu możesz spróbować przeprowadzić trening w terenie. Koniecznie rozpocznij go dłuższą rozgrzewką, skupiając się przede wszystkim na odpowiednim przygotowaniu miejsca, które było kontuzjowane.

Następnie przejdź do marszobiegu. Stopniowo skracaj czas marszu aż w końcu przejdziesz do samego biegu. W ciągu pierwszego tygodnia treningów biegaj co drugi dzień i pokonuj około 40 proc. dystansu, który biegałeś przed urazem. W każdym kolejnym tygodniu zwiększaj dystans o 10 proc.

Treningi szybkościowe i siłowe powinieneś zacząć dopiero w momencie osiągnięcia długości dystansu sprzed kontuzji.

Najważniejsze jest, abyś się nie śpieszył i odpowiednio odczytywał reakcję organizmu. Jeśli zaczniesz odczuwać jakiekolwiek dolegliwości, nie lekceważ ich tylko umów się na wizytę u lekarza.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28067 )
Array ( [docId] => 28067 )