Jak dobrać odpowiednie skarpety

Kategoria: Bieganie
Autor: Stwora Sylwia
Data: 09-07-2012 r.

Mogłoby się wydawać, że skarpety nie są ważnym elementem stroju biegacza. Nic bardziej mylnego. Ich odpowiednie dobranie jest prawie tak samo ważne jak zakup wygodnych butów. Jakość Twojego treningu biegowego może naprawdę wzrosnąć dzięki zakupowi właściwych skarpet.

Czy wybór skarpet jest ważny

W czasie biegu Twoja kostka wielokrotnie ulega wygięciu na boki, natomiast skóra na stopie narażona jest na bolesne otarcia, odciski, zadrapania oraz pęcherze. Prawidłowo dobrane skarpety przede wszystkim zapewnią większe bezpieczeństwo Twoim stopom, stawom oraz więzadłom, zmniejszając ryzyko uszkodzeń ciała, a także poważniejszych kontuzji. Zapewni Ci również komfort biegania.

Jak wybrać skarpety do biegania

Nie wszystkie rodzaje skarpet sportowych będą odpowiednie do uprawiania tej aktywności ruchowej. Do biegania należy wybrać skarpety, które zapewnią swobodny przepływ powietrza, umożliwią oddychanie Twoim stopom. Skarpety muszą mieć odpowiednią wentylację, aby zapobiec nadmiernemu poceniu się stopy. Dokonując zakupu sprawdź również, czy posiadają one usztywnienie stawu skokowego.

Jeśli biegasz długo i intensywnie powinieneś zainwestować w skarpety z cząsteczkami czystego srebra, które dzięki właściwościom bakteriobójczym zmniejszą powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Przy wyborze skarpet należy także pamiętać o dobraniu ich do warunków pogodowych – najlepiej kupić dwa rodzaje: na suche i ciepłe dni oraz na chłodniejszą i deszczową pogodę.

Ważnym elementem jest także wyściółka skarpety na podbiciu oraz pięcie, która zapewni dostateczną amortyzację wstrząsów.

Niekoniecznie trzeba kupować skarpety w 100 proc. wykonane z bawełny. Obecnie do ich produkcji używa się połączenia bawełny i specjalnych materiałów elastycznych, które w taki sam sposób zapewniają odpowiednie warunki stopie.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28068 )
Array ( [docId] => 28068 )