Czym jest próg mleczanowy

Kategoria: Bieganie
Autor: Stwora Sylwia
Data: 30-06-2012 r.

Energia potrzebna do biegu wytwarzana jest w procesach chemicznych wewnątrz organizmu w czasie dostarczania tlenu i spalania zjedzonego posiłku. W wątrobie dochodzi wówczas do syntezy glukozy wytwarzającej się z kwasu mlekowego. Gdy jest go za dużo wytwarza się tzw. mleczan, który oznacza przekroczenie progu mleczanowego.

Kwas mlekowy

To związek chemiczny, który powstaje w wątrobie w trakcie podejmowania aktywności fizycznej jako produkt przejściowy tlenowego spalania glukozy. Szybko zamienia się on w kwas cytrynowy, który następnie ulega spalaniu do CO2 i wody. Jednak, gdy w organizmie nie znajduje się dostateczna ilość tlenu, kwas mlekowy nie jest w stanie przejść tego procesu chemicznego i w efekcie odkłada się w tkance mięśniowej.

Czym jest próg mleczanowy

W czasie spoczynku poziom kwasu mlekowego we krwi wynosi 1,2 mmol na litr krwi. W momencie największej intensywności treningu biegowego następuje zmiana sposobu dostarczania energii z tlenowego na beztlenowy. Wówczas stężenie kwasu mlekowego w wątrobie wzrasta na tyle, że wytwarza się mleczan, co oznacza, że został przekroczony próg mleczanowy. Najczęściej następuje to po osiągnięciu poziomu 4 mmol na litr krwi.

Na podstawie progu mleczanowego można określić intensywność przemian beztlenowych w organizmie biegacza oraz poziom równowagi kwasowo-zasadowej.

W momencie, gdy intensywność wysiłku nie przekracza progu mamy do czynienia z wysiłkiem lekkim pożądanym przy treningu na wytrzymałość i rehabilitacji. Gdy wysiłek przekracza próg określa się go mianem ponadprogowego. Dochodzi wówczas do zakwaszenia organizmu, czego wynikiem jest zmniejszenie wydolności organizmu.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28064 )
Array ( [docId] => 28064 )