Bieganie z psem - czy to dobry pomysł

Kategoria: Bieganie
Autor: Stwora Sylwia
Data: 28-06-2012 r.

Bieganie z psem to świetne rozwiązanie szczególnie dla osób, które mają problemy z motywowaniem się do treningu rano lub późnym wieczorem. Biegać możesz z każdym czworonogiem, czy to kundlem, czy psem rasowym. Ważne jest, abyś zadbał o jego odpowiednie przygotowanie.

Rasa psa

Przede wszystkim musisz wziąć pod uwagę indywidualne predyspozycje psa i jego rasę. Przykładowo chart, wyżeł, owczarek niemiecki czy husky są urodzonymi biegaczami. Jednak różnią się pod względem wytrzymałości i sposobu biegu. Chart i wyżeł biegają szybko i nadają się głównie na krótkie dystanse. Z kolei owczarek i husky to psy wytrzymałe, najlepsze do towarzyszenia na długich trasach, zarówno pod względem dystansu, jak i czasu treningu.

Inaczej jest w przypadku ras z krótkimi łapami i nosami, np. buldogi i boksery, które biegać powinny w spokojnym tempie niezbyt długie trasy. Przy rasach ciężkich oraz szczeniakach najlepiej skonsultować się z weterynarzem, który pomoże Ci określić, czy powinieneś, a jeśli tak to, w jakim stopniu możesz uprawiać bieganie ze swoim pupilem.

Bieg z psem

Pies podobnie jak człowiek wymaga odpowiedniego przygotowania do podjęcia treningu. Zaczynaj od spacerów w szybszym tempie, stopniowo przechodź do pokonywania z psem krótkich dystansów spokojnym biegiem. Ważne jest, abyś przyzwyczaił go do systematyczności. Intensywność oraz tempo wspólnego wysiłku zwiększaj stopniowo.

Zadbaj także o prawidłową dietę swojego psa. Nie obciążaj jego żołądka przed samym treningiem. Jeśli biegasz długie dystanse, warto, abyś zabrał dodatkowe picie dla psa lub nauczył go pić z Twojego bidonu bez dotykania go pyskiem. To, czy będziesz biegał z psem na smyczy, czy też bez, zależy od Ciebie i charakteru Twojego psa.

Pamiętaj, żeby nie robić niczego na siłę. Bieganie powinno przynosić radość zarówno Tobie, jak i Twojemu pupilowi.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28061 )
Array ( [docId] => 28061 )