Co jeść przed treningiem biegowym, a co po

Kategoria: Bieganie
Autor: Stwora Sylwia
Data: 29-06-2012 r.

Rodzaj spożywanego posiłku przed biegiem, jak również pora jego dostarczenia ma istotny wpływ na to, jak będzie wyglądał Twój trening. Im mniej czasu do treningu, tym lżejszy powinien być posiłek. Równie ważne jest odżywianie po treningu.

Posiłek 3-4 godziny przed treningiem

Optymalnym rozwiązaniem będzie jedzenie na 3-4 godzin przed treningiem biegowym. W ten sposób dasz żołądkowi wystarczającą ilość czasu na strawienie pokarmu. Unikniesz również nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego i dyskomfortu z powodu uczucia pełnego żołądka.

Wówczas najlepiej zjeść posiłek bogaty w węglowodany złożone, które są dość długo trawione, przez co przez dłuższy czas zapewnią Ci odpowiedni poziom energii. Możesz zjeść na przykład duszone lub grillowane mięso z warzywami, kaszę z warzywami, grillowanego kurczaka z ryżem i warzywami, owsiankę na mleku z dodatkiem owoców lub garści rodzynek, sałatkę owocową z ryżem, pieczywo pełnoziarniste z jajkiem, sałatą, serem żółtym lub pastą rybną, filet rybny z ryżem i warzywami, muesli z jogurtem albo racuchy.

Posiłek 1-2 godziny przed treningiem

Jeśli trenujesz wcześnie rano, unikaj biegania na czczo, ponieważ może się okazać, że bardzo szybko zabraknie Ci sił na dłuższą trasę. Przy okazji spowolnisz swój metabolizm. W najgorszym przypadku bieg o pustym żołądku możesz przypłacić omdleniem.

Nawet, gdy nie masz ochoty wypij przynajmniej szklankę wody z dodatkiem łyżki miodu i kilku kropli cytryny. Na godzinę lub dwie przed startem zjedz na przykład pieczywo chrupkie z dżemem lub kremem czekoladowym, kanapkę z miodem, baton energetyczny lub zbożowy.

 

Posiłek po biegu

Posiłek po treningu powinien zawierać białko, węglowodany proste i skrobię w stosunku około 3:1 (3 jednostki białka do 1 jednostki węglowodanów). Taka kompozycja przyśpieszy regenerację organizmu. Co może się znaleźć na Twoim talerzu? Przykładowo chude mięso lub ryba z warzywami, potrawka z kurczaka, kanapka z pastą twarogową, muesli z mlekiem lub jogurt z waflami ryżowymi. Posiłek powinieneś zjeść w ciągu 30 minut do 2 godzin.

Zarówno bezpośrednio przed, jak i po biegu unikaj potraw ciężkostrawnych, smażonych oraz napojów gazowanych lub powodujących odwodnienie organizmu, czyli kawy i mocnej herbaty.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28063 )
Array ( [docId] => 28063 )