Co pić w czasie treningu biegowego

Kategoria: Bieganie
Autor: Stwora Sylwia
Data: 25-06-2012 r.

Uzupełnienie płynów w czasie biegania, zwłaszcza na długich dystansach, jest niezbędne. Najlepiej zabrać ze sobą na trening niegazowaną wodę. Można też skorzystać z napojów izotonicznych lub hipotonicznych.

Dlaczego trzeba pić w czasie biegu

W czasie biegu podnosi się temperatura Twojego ciała, w wyniku czego zaczynasz się pocić. Organizm traci wodę. Nawet w minimalnym stopniu odwodniony staje się słabszy, nawet o 30% spada jego wydolność, a przez to szybciej odczuwamy zmęczenie. Długotrwałe niedostarczenie organizmowi wody może spowodować omdlenie. Jeśli biegasz ponad 45 minut, musisz zabrać ze sobą butelkę lub bidon z odpowiednim napojem.

Jaki napój wybrać

Przy krótszych treningach niezawodnym rozwiązaniem jest woda niegazowana. Kiedy biegasz dłużej niż godzinę do półtorej, możesz zabrać ze sobą napój hipotoniczny w postaci na przykład rozcieńczonego izotoniku. Ma on niską zawartość cukrów prostych i minerałów, które szybko się wchłaniają i wystarczającą na pokrycie utraconej w krótkim czasie ilości węglowodanów.

Przy długotrwałym treningu najlepszym rozwiązaniem będzie izotonik. Ich ciśnienie osmotyczne (wywierane przez cząsteczki roztworu na błonę komórkową) jest identyczne jak ciśnienie osocza krwi, dzięki czemu szybko uzupełnisz braki energii, a zawarte w nich łatwo przyswajalne węglowodany nie obciążą żołądka.

Możesz kupić gotowy izotonik, np. Powerade lub Isostar, albo wykonać go samodzielnie. Do 750 ml wody niegazowanej dodaj 250 ml soku pomarańczowego lub sok wyciśnięty z jednej cytryny, około 2 łyżek cukru lub miodu i szczyptę soli. Wszystko wymieszaj i przelej do butelki lub bidonu. Napoje pij małymi, powolnymi łykami w momencie odczuwania pragnienia.

 

Znaczenie ma również to, co wypijesz przed i po treningu. W obu przypadkach unikaj picia kawy, mocnych herbat, napojów energetycznych oraz alkoholu, ponieważ odwadniają organizm. Zrezygnuj również z napojów gazowanych, które obciążają żołądek i mogą spowodować wzdęcia. Przed biegiem wypij szklankę wody, po biegu dobrym rozwiązaniem będzie szklanka chudego mleka.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28053 )
Array ( [docId] => 28053 )