Gdzie biegać w mieście

Kategoria: Bieganie
Autor: Stwora Sylwia
Data: 28-06-2012 r.

Obserwując osoby biegające w dużych miastach, można łatwo zauważyć, że trenują one w różnych miejscach. Jedni wybierają chodniki, inni biegają po parkach, a jeszcze innych można spotkać na ogólnodostępnych boiskach sportowych.

Jak szukać miejsca do biegania

Warto przed rozpoczęciem przygody z bieganiem na terenie dużego miasta zrobić rozeznanie w najbliższej okolicy. Wybierz się na spacer wczesnym rankiem, albo wieczorem. O tych porach na pewno spotkasz osoby biegające.

Obserwuj, gdzie podczas swojego wyjścia spotkasz ich najwięcej, w jakich kierunkach one zmierzają. Możesz również sprawdzić na mapie miasta, gdzie najbliżej Twojego miejsca zamieszkania znajduje się park, czy inne tereny zielone.

Przejrzyj również fora internetowe dotyczące biegania lub po prostu popytaj znajomych o ich sprawdzone trasy.

Gdzie biegać

Najlepszym rozwiązaniem wydają się parki, tereny zielone, boiska sportowe czy stadiony miejskie. W przypadku tych ostatnich zorientuj się, które i kiedy są ogólnodostępne dla mieszkańców.

Raczej unikaj biegania po chodnikach ruchliwych ulic. Duża ilość spalin w takich miejscach spowoduje, że wraz z wdychanym powietrzem do Twojego organizmu dotrą substancje szkodliwe, które zmniejszą wydolność i mogą spowodować problemy z normalnym oddychaniem.

Jeśli nie masz innej możliwości staraj się wybierać takie ulice, gdzie znajdują się pasy zieleni, które pełnią w tym przypadku role filtrów zmniejszających wdychanie przed Ciebie szkodliwego dwutlenku siarki, dwutlenku azotu czy ołowiu, albo tlenku węgla.

 

Wybór miejsca biegania to sprawa indywidualnych preferencji. Jeśli wolisz bieg po twardej nawierzchni, najlepsze będą chodniki i ścieżki rowerowe wyłożone asfaltem. Jeśli nie chcesz obciążać kolan i stawów skokowych lub po prostu lubisz spokój i ciszę podczas treningu, biegaj leśnymi lub polnymi ścieżkami albo po naziemnych wałach.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28057 )
Array ( [docId] => 28057 )