Jak przygotować się do maratonu

Kategoria: Bieganie
Autor: Stwora Sylwia
Data: 28-06-2012 r.

Ukończenie maratonu to nie lada wyczyn. Wymaga od biegacza wytrwałości, systematyczności, konsekwencji, pokonywania słabości własnego organizmu. Dzięki prawidłowo przeprowadzonemu okresowi przygotowawczemu może go pokonać każdy.

Dla kogo maraton

W tym sporcie nie ma ograniczeń wiekowych. Zarówno początkujący biegacz, jak i ten mogący się poszczycić setkami przebiegniętych kilometrów są w stanie przebiec maraton, czyli dystans długości 42,195 km. Żaden z nich nie jest jednak w stanie dokonać tego bez wcześniejszego przepracowania odpowiedniego planu treningowego.

Średnio przyjmuje się, że na wyrobienie kondycji od podstaw wymaga przepracowania pod kątem biegowym prawie 2 lat. W tym czasie jesteś w stanie dobrze poznać możliwości swojego organizmu oraz opracować najlepszą dla siebie technikę biegania. Po tym okresie przychodzi czas na kolejne cykle od trzech do sześciu miesięcy, które stanowią już bezpośrednie przygotowanie.

Początek przygotowań do maratonu

Po podjęciu decyzji o udziale w maratonie kolejnym etapem jest opracowanie planu maratończyka na okres przygotowawczy do startu, w którym obok rozpisania treningów, uwzględniona jest także odpowiednia dieta. Gdy ustalisz to wszystko, możesz przejść do praktycznej strony przygotowań, czyli treningów.

Krok po kroku

Liczy się przede wszystkim systematyczność. Pierwsze pięć tygodni powinieneś poświęcić na przyzwyczajenie organizmu do regularnego treningu. Biegaj niezbyt długie dystanse i rób delikatne przebieżki. Jeśli już na tym poziomie zaczniesz odpuszczać, to szybko zrezygnujesz z całego planu. Oczywiście sporadyczne opuszczenie jednego treningu mieści się w granicach normy, ale z każdym kolejnym zaowocuje unikaniem biegania aż do jego zaprzestania.

Między 6. a 11. tygodniem zajmij się budowaniem wytrzymałości. Zwiększaj dotychczasowe dystanse średnio o 10 proc. w każdym tygodniu oraz rób więcej powtórzeń przebieżek. Kolejne 5 tygodni to czas na stabilizację formy. Dotychczasowy kilometraż powinien zatrzymać się na ok. 50 km tygodniowo. Dobrym sprawdzianem poziomu przygotowań będzie udział w półmaratonie.

Kolejne 3 tygodnie półrocznego planu przygotowań do maratonu powinny składać się z treningów najdłuższych i najbardziej intensywnych.

Między 22. a 24. tygodniem cyklu przychodzi czas na odpoczynek i regenerację sił przed maratonem. Treningi mają charakter spokojnego rozruchu.

Kiedy przyjdzie już dzień maratonu pamiętaj o odpowiedniej, lekkiej, ale dokładnej rozgrzewce.

Ważne jest również to, abyś niezależnie od poziomu przygotowań, znalazł czas między treningami na szlifowanie formy przez włączenie do przygotowań wyjść na basen czy siłownię.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28058 )
Array ( [docId] => 28058 )