Jak regulować oddech w czasie biegu

Kategoria: Bieganie
Autor: Stwora Sylwia
Data: 27-06-2012 r.

Prawidłowe oddychanie jest bardzo ważnym elementem treningu biegowego. To, w jaki sposób dostarczymy naszym płucom tlen jest jednak indywidualną sprawą każdego biegacza. Zwykle po kilku regularnych zajęciach biegowych każdy odnajduje swój rytm oddechu.

Bieg a oddech

Powszechnie istnieje przekonanie, że wdech powinien się odbywać nosem, a wydech ustami. Sprawdza się to tylko w przypadku lekkiego biegu. Przy biegach dłuższych i przede wszystkim szybszych oddychanie odbywa się zwykle równocześnie ustami oraz nosem. Ważne jest również synchronizowanie oddechu z rytmem ruchu rąk.

Regulowanie oddechu

Bieg rozpocznij od lekkiego truchtu, tempo zwiększaj stopniowo. Jeśli po kilku minutach dalej będziesz oddychał ciężko i nierytmicznie, zatrzymaj się, zrób kilka głębokich wdechów i wydechów. Następnie przejdź do marszobiegu. Przeplataj minutę marszu z około 3 minutami biegu. Stopniowo zmniejszaj długość marszu i w końcu przejdź do samego biegu.

Tempo oddechu możesz również regulować ilością kroków. Takie rozwiązanie proponuje Jerzy Skarżyński w swojej książce „Biegiem przez życie”. Możesz zastosować jego schemat 2x2 lub 3x3, czyli dwa kroki wdech, a następne dwa wydech lub analogicznie - trzy kroki wdech, kolejne trzy wydech. Jeśli po zastosowaniu się do tej propozycji odczuwasz dyskomfort, zrezygnuj i przejdź do normalnego dla Ciebie rytmu. Ważne jest, abyś uniknął zadyszki.

Spróbuj również nauczyć się oddychania przeponą. Pozwala to na zużycie mniejszej dawki energii, dzięki czemu zyskasz dodatkowe siły do dalszego treningu.

 

Oddychanie w czasie biegu powinno odbywać się naturalnie i być dostosowane do tempa, w którym ćwiczysz. Z kolejnymi treningami przestaniesz myśleć o tym, jak oddychać, bo organizm wypracuje swój indywidualny rytm oddechu.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28056 )
Array ( [docId] => 28056 )