Jak ustrzec się przed kontuzją na asfalcie

Kategoria: Bieganie
Autor: Stwora Sylwia
Data: 25-06-2012 r.

Bieganie po twardej nawierzchni typu asfalt stanowi znaczne obciążenie dla kolan i stawu skokowego. Nie jesteś w stanie całkowicie wyeliminować ryzyka odniesienia kontuzji na tego rodzaju podłożu, ale dzięki dobrze dobranemu obuwiu znacznie zmniejszysz możliwość jej wystąpienia.

Stopa w czasie biegu

Proces biegania zaczyna się i kończy na stopie. Po wybiciu się i oderwaniu jej od podłoża, powracając, uderza ona o podłoże z prawie trzykrotnie większą siłą od ciężaru Twojego ciała. Takie długotrwałe wstrząsy nie pozostają bez znaczenia dla stawów, ścięgien i mięśni oraz sprzyjają przemęczeniu - zwłaszcza stawów kolanowych, a także powstawaniu kontuzji.

Buty na asfalt

Jeśli biegasz po asfalcie, powinieneś zaopatrzyć się w buty przeznaczone do biegania na twardym podłożu. Obuwie to charakteryzuje się dobrą amortyzacją i miękką podeszwą o płaskim bieżniku. W ten sposób łagodzi siłę uderzeń stopy o podłoże, przez co zmniejsza obciążenie stawów kolanowych, łydek i kręgosłupa, i wiążące się z tym ryzyko wystąpienia dolegliwości bólowych oraz kontuzji.

Przed wyborem butów musisz zorientować się, jakiego rodzaju masz stopę. Zrób prosty test. Zamocz stopę w wodzie lub pomaluj ją akwarelą, a następnie odbij na papierze. Jeśli odbiła się cała lub prawie cała stopa, masz neutralną stopę, co oznacza, że powinny interesować Cię buty z opcją „Cushion”. Jeśli odbicie przedstawia przód stopy połączony z pietą, masz stopę pronującą. Najlepsze są dla Ciebie modele obuwia Stability”, „Control” lub „Structured”. Kiedy odciska się przód stopy niepołączony z piętą, Twoja stopa jest suponująca, dlatego powinieneś wybrać buty odpowiednie dla stopy neutralnej.

Ryzyko wystąpienia kontuzji zmniejszy również rozgrzewka przed rozpoczęciem biegu, która pobudzi mięśnie do pracy i przygotuje je do wzmożonego wysiłku. Wystrzegaj się także biegania naprzemiennego – asfalt – powierzchnia miękka, np. ścieżka w lesie.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28052 )
Array ( [docId] => 28052 )