Jak wybrać buty do biegania

Kategoria: Bieganie
Autor: Stwora Sylwia
Data: 25-06-2012 r.

Bieganie związane jest z jedną najważniejszą inwestycją, a mianowicie wyborem odpowiedniego obuwia. Nie chodzi tu o cenę butów, ale o to, abyś kupił buty, które zagwarantują Ci wygodę i bezpieczeństwo podczas treningu biegowego. Na co powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze obuwia?

Zwróć uwagę na typ stopy

Wyróżnia się trzy rodzaje stopy: neutralna, pronująca i suponująca. Ten podział wynika ze sposobu, w jaki zachowuje się Twoja stopa podczas biegu w momencie stykania się jej z podłożem.

Aby sprawdzić, jaki masz rodzaj stopy musisz przeprowadzić tzw. test wodny. Zamocz bosą stopę w wodzie lub pomaluj ją farbą akwarelową, a następnie odciśnij ją na papierze. Jeśli odciśnie się cała albo prawie cała oznacza to, że masz stopę neutralną. Kiedy na papierze widać przód stopy połączony z piętą – masz stopę pronującą. Kiedy odcisk prezentuje przód stopy niepołączony z piętą – Twoja stopa jest suponująca.

Stopa neutralna charakteryzuje się tym, że w czasie dotykania podłoża, poczynając od pięty, przez całą stopę, do wybicia i oderwania nogi od powierzchni, znajduje się ona w linii prostej z nogą, a ciężar ciała rozkładany jest równomiernie na pięcie. Modele butów dla tego rodzaju stopy są oznaczone jako „Cushion”.

Stopa pronująca to taka, która w momencie jej stawiania przenosi ciężar ciała na swoją wewnętrzną część. Wymaga ona specjalnego wzmocnienia, które znajdziesz w modelach „Stability”, „Control” lub „Structured”. W przypadku bardzo mocnej pronacji musisz wybrać wersję „Morion Control”.

U osób ze stopą suponującą ciężar ciała przenoszony jest na zewnętrzną jej krawędź. Mając ten typ stopy, wybieraj modele dla stopy neutralnej.

Zwróć uwagę na rodzaj podłoża do biegania

Wybierając buty, należy zwrócić uwagę na rodzaj podłoża, po którym będziemy biegać. Przy bieganiu po drogach, np. miejskich, wybieraj obuwie szosowe z dobrą amortyzacją i stabilizacją. Przy bieganiu terenowym buty muszą mieć mocno wyprofilowaną podeszwę z przeznaczeniem do pokonywania tras nierównych i górskich o dobrej przyczepności.

Wybieraj się na zakupy po południu. Zmęczone i lekko spuchnięte stopy pozwolą Ci uniknąć zakupu za ciasnych butów. Przymierzaj obuwie w skarpetach podobnych do tych, w których zamierzasz biegać i pamiętaj, żeby zawsze przymierzyć oba buty.

Kupuj nieco większe obuwie tak, aby duży palec miał trochę luzu, a jednocześnie stopa nie mogła poruszać się zbyt mocno. Najlepsze są buty o pół centymetra większe. Przymierzając je musisz od pierwszych chwil dobrze się w nich czuć, a nie liczyć, że po kilku treningach się rozciągną.

Prawidłowo dobrane buty uchronią cię przed zmęczeniem stóp, bólami po trening oraz zmniejszą ryzyko kontuzji.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28049 )
Array ( [docId] => 28049 )