Kiedy jest najlepsza pora dnia na bieganie

Kategoria: Bieganie
Autor: Stwora Sylwia
Data: 26-06-2012 r.

Decydując się na rozpoczęcie treningów biegowych często zastanawiamy się, jaka pora dnia będzie do tego odpowiednia. Biegać rano czy wieczorem, a może po południu? Czas podjęcia wysiłku fizycznego jest sprawą indywidualną.

Trening o świcie

Jeśli nie masz problemu z porannym wstawaniem, ale jednocześnie kładziesz się spać o dość wczesnej porze, to właśnie godziny między 5.00 a 9.00 rano są dla Ciebie najlepszym czasem na bieganie.

Trening na sam początek dnia rządzi się jednak swoimi prawami. Po pierwsze musisz rozbudzić zaspany organizm i zwiększyć temperaturę ciała, która w czasie snu ulega spadkowi. Twoja rozgrzewka powinna wynosić przynajmniej 15 minut. Dzięki temu zmniejszysz sztywność mięśni, stawów i ścięgien, przyspieszysz metabolizm, a także pozwolisz przyzwyczaić się organizmowi do wysiłku fizycznego.

Nie zapomnij o podniesieniu poziomu glikogenu. Zjedz lekkie śniadanie w postaci tostu posmarowanego chudym twarogiem i szklanką świeżo wyciśniętego soku z owoców. Jeśli o tej porze nie jesteś w stanie niczego zjeść wypij na przykład szklankę wody lub soku z dodatkiem miodu, a po treningu koniecznie zadbaj o śniadanie.

Poranny bieg na pewno poprawi Ci humor, bowiem wysiłek fizyczny powoduje wzrost poziomu serotoniny, tzw. hormonu szczęścia oraz doda energii na dalszą część dnia.

 

Trening wieczorem

Bieganie w godzinach wieczornych jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy z zasypianiem lub z natury kładą się późno spać oraz dla tych, które chcą się odstresować po ciężkim dniu.

Ważne jest, abyś w pierwszej kolejności zadbał o rozluźnienie mięśni poprzez ćwiczenia rozciągające. Zdaniem specjalistów najlepsza pora na bieganie wieczorem to czas między godziną 17.00 a 19.00, kiedy zużycie tlenu oraz siła mięśni zwiększa się.

Zadbaj także o zrównoważoną dietę i odpowiednie pory posiłków w ciągu dnia. Maksymalnie powinieneś zjeść coś godzinę przed treningiem. Nie biegaj też przed samym snem, ale jakieś 2-3 godziny przed normalną porą, o której kładziesz się do łóżka. W ten sposób organizm zdąży obniżyć temperaturę ciała i przygotować się do odpoczynku.

Niezależnie od pory dnia, w której zdecydujesz się przeprowadzić trening biegowy pamiętaj o tym, aby dopasować długość i intensywność treningu do Twojej dyspozycji danego dnia. Nie rób niczego na siłę. Powinieneś czerpać przyjemność z biegania.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28055 )
Array ( [docId] => 28055 )