Od czego zacząć przygodę z bieganiem

Kategoria: Bieganie
Autor: Stwora Sylwia
Data: 28-06-2012 r.

Prawidłowe wejście w cykl treningów biegowych ma ogromne znaczenie dla początkującego biegacza. Przede wszystkim pozwoli w pełni czerpać korzyści z podejmowanej aktywności fizycznej i uchroni przed szybkim zniechęceniem, a w konsekwencji zaprzestaniem dalszego biegania.

Zacznij z głową

Często osoby, które decydują się na rozpoczęcie treningów biegowych od pierwszych chwil narzucają sobie ostre tempo. Biegają długo, intensywnie i zbyt często. W efekcie nierzadko muszą zmagać się z bolesnymi zakwasami nieprzyzwyczajonych do nadmiernego wysiłku fizycznego mięśni.

Takie podejście zwykle szybko prowadzi do zniechęcenia i zaprzestania biegania. Dodatkowo organizm może nie wytrzymać narzuconego mu tempa i skończy się to kontuzją.

Krok po kroku

Po pierwsze nie zaczynaj biegać „z marszu”. Każdy trening rozpoczynaj rozgrzewką. Zadbaj o rozciągnięcie mięśni i stawów. Szczególnie skup się na partiach najbardziej narażonych na kontuzje, czyli stawie kolanowym i skokowym.

Dopiero potem możesz przejść do kolejnego etapu, czyli marszobiegu. Przeplataj marsz z lekkim truchtem. Zacznij w stosunku 5 minut marszu do minuty biegu, stopniowo zmniejszając czas tego pierwszego, aż przejdziesz do samego biegu. Maszeruj szybkim krokiem, ale w biegu zachowaj umiarkowane tempo.

Twój trening w pierwszych tygodniach powinien trwać od 30 do 40 minut i odbywać się 3 razy w tygodniu. Kiedy poczujesz, że ten sposób przeprowadzania treningu masz opanowany, wydłuż czas truchtania od 45 minut do godziny. Staraj się unikać maszerowania.

Kiedy pojawi się u Ciebie zmęczenie lub zadyszka staraj się nie przerywać gwałtownie biegu, ale biegnij dalej zwalniając tempo. Jeśli ten sposób trenowania przychodzi Ci bez problemu, zacznij zwiększać intensywność biegu.

 

Od samego początku ważne jest, abyś treningi przeprowadzał systematycznie. Pora na podjęcie aktywności fizycznej to Twoja indywidualna sprawa.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28059 )
Array ( [docId] => 28059 )