Parkour – co to takiego?

Kategoria: Bieganie
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 20-06-2012 r.

Czasem w miejskiej dżungli nie warto tracić czasu na obchodzenie przeszkód. Po prostu lepiej je przeskoczyć. Na tym właśnie polega parkour. Uważany jest za sport, ze względu na wysoką sprawność fizyczną, która jest niezbędna przy takim sposobie poruszania się.

Czym jest parkour

Parkour wywodzi się z Francji i jest pochodną biegów przełajowych. To słowo oznacza z francuskiego trasę lub przebieg. Ojcem tej dyscypliny jest David Belle, który dostosował techniki biegania przez leśne przeszkody do życia w mieście.

Wbrew pozorom betonowa dżungla, pełna murów, schodów i płotów bardzo dobrze nadaje się do uprawiania tego sportu. Jego główna ideą jest jak najszybsze dotarcie do celu, biegnąc możliwie po linii prostej. Jego przeznaczenie jest proste: ma to być użyteczny sposób przemieszczania się. Osoba, która go wykorzystuje nazywa się traceurem i najczęściej biega w teamach.

Sposób pokonywania przeszkód

Przeszkody można pokonywać właściwie w każdy sposób. Liczy się jednak, żeby zachować płynność ruchu. Nie jest to sport, który można uprawiać tylko w środowisku miejskim. Dobrze sprawdza się też w parkach i lasach.

Wykonywanie ewolucji wymaga bardzo dobrej kondycji fizycznej i siły. Ten sport mogą uprawiać jedynie ludzie odważni, ale także rozważni. Pokonując przeszkody trzeba zawsze mieć na uwadze własne bezpieczeństwo i dostosowywać stopień ich trudności do własnych umiejętności. Co ważne – nie potrzeba żadnych akcesoriów i sprzętów. Parkour to wyłącznie człowiek.

 

Technika pokonywania przeszkód

Pokonując przeszkody można stosować różne techniki. Można przeskakiwać pomiędzy przeszkodami z dużą szybkością, pokonując dużą odległość. Lądowanie można zakończyć tzw. rollem, czyli przetoczeniem się po podłożu. Pokonując wysoką przeszkodę warto wykorzystać passe muraille, czyli przejście pomiędzy dwiema wysokimi płaszczyznami odbijając się od nich naprzemiennie. Można też wskoczyć na mur i chwycić się jego krawędzi. Technik skoków i przewrotów jest wiele, ważne jest, żeby umieć połączyć je w całość i dostosować do warunków, umiejętności i przeszkód.

Parkour jest atrakcyjnym sportem ekstremalnym. Nie należy jednak do łatwych i wymaga dużej siły i kondycji. Dodatkowo uczy on zręczności i bywa pomocny, jeśli spieszymy się na autobus.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28048 )
Array ( [docId] => 28048 )