W czym biegać w poszczególne pory roku

Kategoria: Bieganie
Autor: Stwora Sylwia
Data: 30-06-2012 r.

W skład podstawowego stroju każdego biegacza wchodzi koszulka, spodnie, skarpety i wygodne obuwie. W zależności od pory roku zmienia się grubość tego zestawu oraz ilość dodatkowych akcesoriów dopasowanych do pogody.

Buty do biegania

To niewątpliwie najważniejsza część garderoby biegacza. Dobór butów uzależniony jest od typu stopy. Stopa neutralna charakteryzuje się tym, że w czasie dotykania podłoża, poczynając od pięty, przez całą stopę, do wybicia i oderwania nogi od powierzchni znajduje się w linii prostej z nogą, a ciężar ciała rozkładany jest równomiernie na pięcie. Przy takiej stopie wybierasz model butów „Cushion”.

Masz stopę pronująca, kiedy w momencie stawiania przenosisz ciężar ciała na jej wewnętrzną część. Modele odpowiednie dla Ciebie to „Stability”, „Control”, „Structured” lub „Morion Control”.

Jeśli masz stopę suponującą, ciężar ciała przenosisz na jej zewnętrzną krawędź. Wówczas wybierasz takie same buty jak przy stopie neutralnej.

W okresie wiosenno-letnim dobrym rozwiązaniem będą buty pokryte w całości siateczką. Na porę jesienno-zimową najlepiej wybierać buty z nieprzemakalnego materiału.

Koszulka, spodenki, skarpetki do biegania

Niezależnie od pory roku powinieneś biegać w koszulce termoaktywnej, czyli takiej, która posiada zdolność sprawnego odprowadzania potu i wilgoci. W okresie wiosenno-letnim może ona mieć rękaw normalnej długości lub formę bezrękawnika. Na chłodniejsze dni zakładaj koszulkę z długim rękawem.

Spodenki krótkie zakładaj jedynie w ciepłe dni. W okresie jesienno-zimowym oraz w chłodne dni ubieraj długie spodnie, a pod nie dodatkowo bieliznę termoaktywną.

Długość i grubość skarpetek dopasuj do temperatury otoczenia. Pamiętaj, aby miały one wentylację. Jesień i zima to również czas na bieganie w dresach i wiatrówkach.

 

Dodatki

W chłodne jesienne dni i zimą nie wychodź na trening bez czapki lub opaski oraz rękawiczek. Wiosną i latem możesz biegać w czapce z daszkiem oraz okularach. Wśród dodatków powinna znaleźć się wielofunkcyjna chusta w kształcie rękawa, którą możesz wykorzystać jako opaskę na głowę, szalik, kominiarkę, bandanę czy też osłonę na twarz i szyję.

Niezależnie od pory roku warto, abyś ubierał się na trening w przysłowiowe „na cebulkę”. Lepiej założyć kilka warstw cieńszych ubrań niż jedną grubą. Pamiętaj także, że w czasie biegu podnosi się temperatura ciała, dlatego warto wybierać lżejsze i przede wszystkim oddychające rzeczy.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

Najlepiej kupować odzież w sklepach sportowych typu Dotsport. Mają duży wybór i dobrą jakość.

Ocena użytkownika:
5
Zgłoś naruszenie regulaminu

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28066 )
Array ( [docId] => 28066 )