Czy warto umieć obronić się samemu

Kategoria: Sporty walki
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 31-05-2012 r.

Kradzieże, napady, próby gwałtu – w takich sytuacjach warto umieć obronić się przed napastnikiem. Umiejętność samoobrony jest w dzisiejszych czasach bardzo przydatna, szczególnie w dużych miastach, kiedy wracamy z pracy czy uczelni.

Samoobrona jest dla wszystkich

Nie trzeba dysponować ogromną siłą lub być dużego wzrostu i postury, żeby poradzić sobie z napastnikiem. Kobiety, pomimo drobnej budowy, także mają moc, żeby się obronić. Zajęcia samoobrony są prowadzone także z myślą o paniach, które nie mają dobrej kondycji fizycznej. Nawet, jeśli rzadko chodzisz wieczorami po mieście, warto jest zapoznać się z kilkoma prostymi technikami, które dadzą ofierze napadu czas na wezwanie pomocy i zrobienie hałasu.

Jak się bronić?

Pierwszym krokiem do skutecznej samoobrony jest pokonanie wewnętrznego strachu. Specjalistyczne kursy uczą w jaki sposób zachowywać się w sytuacjach zagrożenia, pomagają przezwyciężyć opór i ćwiczą pewność siebie. Często dobrym sposobem na odstraszenie przeciwnika jest krzyk. Można też użyć do samoobrony wszystkiego, co wpadnie nam w ręce – kamieni, telefonu, kluczy. Nie należy jednak używać przedmiotów, jak np. scyzoryk nóż, rozpylacz gazu, którymi nie potrafimy się posługiwać, ponieważ napastnik może mieć większe pojęcie w zakresie ich używania niż my.

Na kursach samoobrony dowiemy się także w jaki sposób można osłabić przeciwnika. Poznamy jego słabe punkty i proste techniki unieszkodliwienia delikwenta, które często są oparte na naturalnych odruchach człowieka, dzięki czemu łatwo je zapamiętać i wykorzystać.

Umiejętność samoobrony jest bardzo przydatna. Oczywiście najlepiej, żeby nikt nie musiał jej nigdy wykorzystać, jednak warto się je nauczyć dla siebie, na wszelki wypadek. Nie potrzeba do tego wyjątkowej siły czy predyspozycji. Najlepiej w tym celu zapisać się na kurs samoobrony. Jest on dostępny w niemal wszystkich miastach w Polsce, a taka umiejętność może kiedyś uratować nam życie.


Zobacz także:

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28212 )
Array ( [docId] => 28212 )