Jakie właściwości ma olej sojowy

Kategoria: Diety
Autor: Stwora Sylwia
Data: 27-09-2012 r.

Zgodnie z zasadami zdrowego żywienia w naszej codziennej diecie nie powinno zabraknąć tłuszczów. Ważne jest, aby wybierać przede wszystkim te pochodzenia roślinnego, gdyż są one bogatym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jednym z szczególnie zalecanych olejów przez dietetyków oraz specjalistów ds. żywienia jest olej sojowy.

Charakterystyka oleju sojowego

Olej sojowy, jak sama nazwa wskazuje, jest tłoczony z ziaren soi zwyczajnej, której największe uprawy znajdują się w Ameryce Północnej i Środkowej, Australii oraz Wschodniej Azji. Posiada jasnożółte zabarwienie i charakterystyczny łagodny smak.

To cenne źródło wielokrotnie nienasyconych kwasów tłuszczowych – 56 procent kwasu linolowego i 8 procent kwasu linolenowego, jednokrotnie nienasyconych kwasów tłuszczowych – 21 procent kwasu olejowego oraz nasyconych kwasów tłuszczowych – 10 procent kwasu palmitynowego i 5 procent kwasu stearynowego.

Produkt z soi dostarcza do organizmu witaminę E, która zyskała miano witaminy młodości oraz witaminę K. Dodatkowo jako jeden z nielicznych olejów zawiera duże ilości lecytyny, flawonoidów oraz steroli.

Właściwości lecznicze oleju sojowego

Dzięki zawartości fitosteroli, czyli roślinnych hormonów, ten rodzaj tłuszczu wspomaga wydzielanie i pracę hormonów w ludzkim organizmie oraz pozwala zmniejszyć dolegliwości związane z okresem menopauzy. Przeciwdziała także zmianom miażdżycowym poprzez obniżanie poziomu złego cholesterolu we krwi.

 

Znajdująca się w jego składzie lecytyny sprawia, że jest skutecznym środkiem hamującym powstawanie kamieni żółciowych. Podniesie także sprawność organizmu w stanach przemęczenia czy obniżonej koncentracji. Ponadto bogaty jest w kwasy omega-3, które dobroczynnie działają na układ sercowo-krążeniowy oraz immunologiczny zmniejszając ich podatność na infekcje, choroby czy nowotwory.

Gdy masz problemy z przemianą materii, warto dodać olej sojowy do diety i wzbogacić nim smak sałatek czy innych potraw.


Zobacz także:

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28396 )
Array ( [docId] => 28396 )