Jak i z czym podawać sery - część 1

Autor: Omelczuk Maria
Data: 18-06-2012 r.

Kończenie posiłku deską serów, a także serwowanie ich gościom jako deser na przyjęciach staje się coraz powszechniejszym zwyczajem. Warto się do niego przekonać, zwłaszcza jeśli wyżej niż słodkie cenimy wytrawne i słone doznania kulinarne. Ponadto chyba trudno jest wyobrazić sobie lepiej pasujący do win dodatek.

Rodzaje serów

Ogranicz się do 8 rodzajów serów. Zawsze mile widziane „pewniaki” to twarde i półtwarde żółte – ementaler, gouda, tylżycki i Port Salut; miękkie pleśniowe – camembert, brie, gorgonzola oraz rozmaite typy serów kozich chèvre.

Zacznij od najłagodniejszych w smaku, stopniowo przechodząc do tych bardziej ostrych. Oto sugerowana kolejność podania:

Na pierwszy smak idzie gouda (wymyślona w holenderskim mieście o tej samej nazwie, jest twarda, na bazie krowiego mleka, o bardzo wszechstronnym zastosowaniu kulinarnym – idealna zwłaszcza do pizzy czy na wierzch zapiekanek):

  • Italico (pochodzący z Lombardii, mający cylindryczny kształt i delikatny, kremowy posmak);
  • Brie (produkowany na żyznych terenach nad Sekwaną i Marną; cudownie kremowy, o wyczuwalnym posmaku pieczarek, rozpływa się w ustach szybciej niż jego nieco twardszy kuzyn camembert; trójkątny);
  • Camembert (jego rodzinny region to Normandia, gdzie wytwarza się go począwszy od końca XVIII w.; jest sprężysty i tradycyjnie ma kształt koła)
  • Saint Paulin (francuski, bardzo podobny do Port Salut);
  • Ementaler (Szwajcar, słynny ze swoich dziur) - ser tylżycki (znany również pod nazwą Tilsit lub Tilsiter; żółty ser z niewielkimi dziurkami, pochodzący z wschodniopruskiego miasta Tylża – obecnie znajdującego się w obwodzie kaliningradzkim);
  • Gruyère (ze Szwajcarii; ma wyczuwalny posmak orzechów i gęstszą niż ementaler konsystencję);
  • Cheddar (angielski; o pięknej, złocisto-żółtej barwie) - gorgonzola (niebieski, pleśniowy; z miasta Gorgonzola w Lombardii);
  • Port Salut (wytwarzany w opactwie o tej samej nazwie w Bretanii; o wyrafinowanym smaku i pięknej, intensywnie pomarańczowej skórce);
  • sery kozie (chèvre; świeże i białe; często racji tego, iż mają bardzo delikatny, ledwo wyczuwalny smak, dodatkowo przyprawia się je ziołami, czosnkiem, pieprzem lub solą - wówczas degustujemy je na samym końcu).

Podawanie serów

Jeśli planujesz uraczyć swoich gości deską serów, a nie jesteś pewien ile kto zje, załóż mniej więcej od 250 do 300 g na osobę. Proporcja ta dotyczy wszystkich gatunków serów.

Czy wiesz, że tekstura sera odzwierciedla to, ile zawiera on wilgoci? Im jest on bardziej suchy, tym twardszy i charakteryzujący się bardziej zwięzłą konsystencją. Takie sery można przechowywać o wiele dłużej niż te miękkie, o kremowym wnętrzu, które z racji większej zawartości wody, szybciej się psują.

Sery nie powinny być trzymane w lodówce aż do samej chwili, kiedy będą podane. Żeby w pełni móc delektować się ich smakiem, powinny mieć temperaturę pokojową – dlatego wyjmij je z chłodziarki około godzinę przed degustacją. Jednakże w upalne, letnie dni bezpieczniej będzie zrobić małe odstępstwo od tej reguły.

Nigdy nie używaj do krojenia różnych gatunków sera tego samego noża – za każdym razem wytrzyj ostrze!

 

Mniejsze sery pleśniowe w kształcie koła czy trójkąta, takie jak camembert czy brie powinny mieć dobrze widoczne nacięcia albo być pokrojone całkowicie – wówczas jeden z trójkątnych kawałków musi być wysunięty poza okrągłą formę. Unikaj krojenia tego typu serów w kostkę.

Nie zapomnij o wykałaczkach z etykietkami z nazwami, wbitymi w poszczególne gatunki. Każdy lubi wiedzieć co dokładnie je, a biało-kremowo-żółte kawałki nabiału ułożone razem obok siebie na desce wyglądają bardzo podobnie.

Przechowywanie serów

Przede wszystkim zwróć uwagę na temperaturę, pilnując czy ser zachowuje wszystkie swoje charakterystyczne właściwości. Twarde sery o zwartej strukturze powinny być trzymane w lodówce zawinięte w plastikową folię spożywczą – koniecznie zrób widelcem dziurki, żeby produkt mógł oddychać!

Jeśli zaś chodzi o sery kremowe, miękkie i z białą pleśnią (jak brie lub camembert), zostaw je w opakowaniu, w którym je kupiłeś, gdyż ono najlepiej zachowuje ich walory smakowe.

Natomiast sery o niebieskiej pleśni, która wypełnia całe ich wnętrze, zawsze dokładnie owijaj folią aluminiową.

Produkty, które najlepiej akcentują smak serów

Sery i owoce? Jak najbardziej! Podczas gdy z brie najlepiej komponują się jabłka czerwone, do camemberta pasują te żółte i zielone. Winogrona idą dobrze ze wszystkimi gatunkami, zaś jeśli chodzi nam o delikatne podkreślenie smaku serów z niebieską pleśnią (np. roquefort czy gorgonzola), warto podać do nich kawałki gruszki.

Jeśli chodzi o pieczywo, unikaj wypieków mocno przyprawionych, ponieważ mogłyby zakłócić smak serów. Wybierz raczej francuską bagietkę, świeże, pokrojone w kromki kajzerki z białej mąki pszennej albo ewentualnie włoską ciabattę.

Salami i słynne surowe, wędzone szynki z udźca wieprzowego, np.: włoska szynka parmeńska czy prosciutto, hiszpańska jamón serrano, francuska jambon de Bayonne albo portugalska presunto idealnie wzbogacają sery o pikantne nuty.

Wina czerwone są lepsze od białych, gdyż dzięki swojej wyrazistości potrafią „oprzeć się” często naprawdę bardzo intensywnym w smaku serom. W ten sposób zamiast niedozwolonej dominacji, mamy harmonię uzupełniających się smaków. Generalnie panuje zasada, że im twardszy i silniejszy w smaku ser, tym bardziej cierpkie (czyli zawierające więcej tanin – związków chemicznych z grupy garbników, decydujących o kwaśnym smaku i odznaczających się właściwościami przeciwzapalnymi i poprawiającymi perystaltykę jelit) powinno być wino.

Podobnie jak przy degustacji innych przysmaków, po każdym kęsie bierz do ust łyk wody, żeby zneutralizować smak. W ten sam sposób działają na zmysł węchu ziarenka kawy.

Niestety sporo smacznych serów nie jest stworzonych do estetycznego serwowania ich na desce. Na przykład mozzarella albo różne rodzaje serków kozich mają zbyt miękką konsystencję i rzadko kiedy wyglądają elegancko na drewnianej tacce. Można jednak sobie z tym poradzić używając specjalnej łyżki do formowania gałek. Małe kuleczki twarogu, zwłaszcza jeśli wbijemy w nie wykałaczki, nie tylko będą cieszyły oko, ale również wygodnie będzie nam się je jadło.

Podobnie odradzamy częstowania włoskim parmezanem i provolone, gdyż są najostrzejsze i mają bardzo intensywny zapach i smak. Radzimy z nich zrezygnować, gdyż zdominują nam pozostałe sery i nie pozwolą w pełni ocenić smaku wina.


Zobacz także:

Omelczuk Maria

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28423 )
Array ( [docId] => 28423 )