Praktyczne wskazówki jak korzystać z lodówki i zamrażarki

Autor: Omelczuk Maria
Data: 21-08-2012 r.

Szacuje się, że aż około 98% gospodarstw domowych w Polsce posiada lodówkę, trochę mniej zaś zamrażarkę. To jasne jak słońce, iż te urządzenia AGD są niezbędnym elementem w prawie każdym mieszkaniu. Czy jednak na pewno wiemy jak właściwie ich używać, aby w pełni korzystać z zalet jakie nam oferują?

Właściwa temperatura w lodówce

Aby lodówka dobrze funkcjonowała, utrzymuj temperaturę od 1°C do 5°C. Jest to magiczny przedział powyżej którego zaczynają namnażać się bakterie, zaś poniżej produkty zamarzają. Dzięki temu przechowywana w chłodziarce żywność zachowuje pełnię wartości odżywczych.

Dla zamrażalnika najbardziej optymalna temperatura to -18°C (obecnie na rynku jest sporo urządzeń, w których możemy uzyskać nawet -24°C).

Trzymanie żywności w lodówce

Najzimniejsze miejsce w lodówce to półka na samym dole (2°C), idealna by trzymać na niej mięso czy ryby.

Najcieplej (ok. 6°C) jest zaś na najwyższej półce, gdzie powinno się stawiać otwarte słoiki z przetworami, soki i inne napoje, w plastikowych szufladach, w których radzimy przechowywać warzywa i owoce oraz na półkach zamocowanych na drzwiach lodówki.

Środek to doskonałe miejsce dla wszelkiego rodzaju produktów nabiałowych, wędlin oraz ugotowanych potraw, które zostały nam „z poprzedniego dnia”.

Usuwanie nieprzyjemnego zapachu z lodówki

Jeśli po otwarciu lodówki czujesz brzydki zapach, najprawdopodobniej jakiś produkt się zepsuł. Usunąłeś spleśniałe lub sfermentowane jedzenie, a mimo to cały czas śmierdzi?

Zastosuj się do naszego sposobu:

  • rozpuść łyżeczkę sody oczyszczonej w litrze ciepłej wody;
  • wyjmij wszystko z chłodziarki, wyłącz ją, żeby się rozmroziła,
  • wyczyść przygotowanym środkiem wszystkie półki, szuflady i ścianki (łącznie z zamrażalnikiem),
  • wypłucz dokładnie czystą wodą i zostaw otwarte drzwi lodówki na około 1-2 godziny.

Brzydki zapach z pewnością zniknie. Nigdy nie stosuj innego środka dezynfekującego, gdyż może on nie tylko zmienić smak żywności, ale także sprawić, że będzie toksyczna.

Zamrażanie produktów żywnościowych

Zamrażanie produktów żywnościowych niestety nie zabija mikroorganizmów w nich zawartych. Hamuje za to namnażanie się bakterii oraz spowalnia funkcjonowanie enzymów przyczyniających się do gnicia i fermentowania jedzenia. Dzięki temu ogólnie opóźnia proces psucia się żywności. Mimo to, korzystając z zamrażarki, powinniśmy brać pod uwagę pewne środki ostrożności.

Przede wszystkim umieszczajmy w niej tylko produkty świeże i w dobrym stanie, zapomnijmy zaś o tych przeterminowanych nawet o jeden dzień! Zawsze dobrze oczyśćmy jedzenie przeznaczone do zamrożenia, schłodźmy je nieco w lodówce, zawińmy w plastikową lub aluminiową folię i jak najszybciej włóżmy do zamrażarki.

Nie zamrażaj serów! Tracą one wtedy swój smak i aromat. Jeśli jednak nie masz innego wyjścia, użyj je później tylko do celów kulinarnych, nigdy do bezpośredniej konsumpcji. Wobec tego, jeśli pieczesz mrożoną pizzę ze sklepu, ok. 5 minut przed wyjęciem jej z piekarnika posyp ją dodatkowo świeżo startym serem – będzie o wiele smaczniejsza!

 

Zamrażarka to także idealne narzędzie jeżeli chcesz mieć pod ręką zawsze świeże zioła. Posiekaj drobno listki kolendry, pietruszki, szczypiorku czy koperku, umieść je w formach do kostek lodu, dodając trochę wody. Następnie włóż do zamrażarki. Kiedy tylko będziesz ich potrzebował, wyjmij zielone kostki i wmieszaj je do dania, które akurat gotujesz – rozpuszczą się od razu pod wpływem ciepła duszonej potrawy, uwalniając cudowny, ziołowy aromat.

Rozmrażanie żywności

Generalnie dobrze jest rozmrażać żywność w trzech miejscach: w lodówce, w temperaturze pokojowej w zlewozmywaku lub w kuchence mikrofalowej nastawionej na specjalny program. Co się tyczy dwóch pierwszych miejsc, należy jednak pamiętać, że maksymalny czas na jaki możemy pozostawić takie jedzenie to 4 godziny.

Nie zapomnijmy też o odpowiednio głębokim naczyniu bądź plastikowej torbie, gdzie umieścimy cieknący produkt. Do tego warto wziąć pod uwagę poniższy podział:

  • lodówka: sery i surowe mięso,
  • temperatura pokojowa: ciasta i torty, słodycze, owoce,
  • kuchenka mikrofalowa i piekarnik z odpowiednią funkcją rozmrażania: wszystkie dania gotowe.


Zobacz także:

Omelczuk Maria

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28429 )
Array ( [docId] => 28429 )