Kuchnia Pięciu Przemian

Kategoria: Kuchnie świata
Autor: Szulborska Alicja
Data: 21-08-2012 r.

Historia Kuchni Pięciu Przemian sięga III wieku p.n.e. i jest częścią tradycyjnej chińskiej medycyny. Opiera się na starożytnej teorii, że wszystkie zmiany zachodzące we wszechświecie mają swój cykl. W jej skład wchodzi pięć stałych elementów nazywanych żywiołami lub przemianami. Występują one w określonej kolejności i przyporządkowane są im konkretne pory roku.

Kuchnia Pięciu Przemian - żywioły

W Kuchni Pięciu Przemian istnieją następujące żywioły: Drzewo, Ogień, neutralna Ziemia, Metal oraz Woda. Działanie tych składników pochodzi z przyrody i polega na prostej zasadzie wzajemnych zależności. Woda odżywia Drzewo, Drzewo karmi Ogień, Ogień tworzy Ziemię, Ziemia rodzi Metal, Metal tworzy Wodę. W Kuchni Pięciu Przemian równie ważne jest to jakich składników i przypraw używamy i w jaki sposób je przygotujemy. Należy także pamiętać, że jest to przede wszystkim sposób zdrowego odżywiania się, a nie dieta.

Jakim smakom odpowiadają konkretne żywioły

Drzewo to smak kwaśny i związany jest z wiosną. Przykładowymi produktami dla tego żywiołu są np. jogurt, biały ser, mąka czy pomidory.

Ogień to smak gorzki i wiąże się z latem. Produktami przynależnymi do tej grupy są np. orzechy włoskie, kawa, bazylia.

Neutralna Ziemia to smak słodki związany ze wszystkimi okresami przejściowymi w ciągu roku. Produkty dla tego żywiołu to np. ziemniaki, miód, jaja.

Metal to smak ostry i wiąże się z jesienią. Do charakterystycznych produktów należą np. cebula, czosnek czy kalafior.

Z Zimą związany jest smak słony. Do przykładowych składników należą np. sól, wieprzowina, wędliny.

Co daje Kuchnia Pięciu Przemian

W tej kuchni bardzo ważna jest kolejność dodawania poszczególnych składników. Istotne jest również to, jaki dany produkt ma aromat, kształt, jak rosła konkretna roślina. Wszystko to ma wpływa na Twoje zdrowie i zapewnia Twojemu organizmowi harmonię.


Zobacz także:

Szulborska Alicja

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28469 )
Array ( [docId] => 28469 )