Jak prawidłowo otwierać wino

Kategoria: Napoje
Autor: Ziemichód Przemysław
Data: 23-05-2012 r.

Otwieranie wina, o ile przeprowadzone właściwie, jest niezwykle prostą i szybką czynnością, która nie wymaga użycia siły. Zobacz, jak wybrać odpowiedni korkociąg do wina i przy jego pomocy prawidłowo otworzyć butelkę wina.

Jak wybrać korkociąg

W sprzedaży spotkać można przeważnie cztery najpopularniejsze typy korkociągów: proste (jednoramienne), dwuramienne (kształtem przypominające pajacyka), nowatorskie (na podciśnienie, pneumatyczne, do szampana) oraz kelnerskie. Pierwsze trzy typy możemy odrzucić już na starcie.

Korkociąg kelnerski zbudowany jest ze śruby, osadzonej w trzonku (z którego wysuwa się drobny nożyk) oraz z prostopadłej do śruby, uchylnej rączki. Taki najprostszy i najporęczniejszy korkociąg kupimy za kilkanaście złotych. Wybierając go mamy pewność, że po pierwsze, profesjonalnie pozbędziemy się folii okrywającej szyjkę butelki, po drugie, nie przewiercimy korka na wylot i po trzecie, bez większego wysiłku otworzymy butelkę.

Otwieranie butelki wina

Gdy już wybraliśmy korkociąg, możemy przejść do otworzenia wina. Zaczynamy od umiejętnego nacięcia folii osłaniającej szyjkę. Możemy naciąć ją zaraz pod pierwszym lub drugim rantem butelki. Butelkę przytrzymujemy kciukiem, następnie obracamy nożyk dookoła szyjki.

Gdy już zdejmiemy folie, wbijamy śrubę korkociągu w korek pod niewielkim kątem, powoli prostując korkociąg. Podczas całego procesu otwierania butelka powinna stać nieruchomo. Korkociągu nigdy nie wkręcamy do końca. Po wykonaniu tej czynności, rozwieramy ruchome ramię i zahaczamy je o rant butelki, następnie wyciągamy korek przytrzymując otwarte ramię i ciągnąc w górę nieruchomą część korkociągu, który powinien zadziałać jak dźwignia.

 

Nalewanie wina

Zanim rozlejemy trunek, przetrzyjmy wnętrze szyjki ściereczką, usuwając ewentualne pozostałości korka. Upewnijmy się, że kawałki korka nie wpadły do butelki. Nalewając wino pamiętajmy, że kieliszek napełniamy najwyżej w 1/3, tak aby możliwe było swobodne mieszanie trunkiem, bez obawy, że się nim oblejemy.

Zabezpieczanie otwartego wina

Otwartą butelkę wina przechowujemy zawsze w lodówce. Napoczęte wino powinniśmy wypić jak najszybciej, najdalej w ciągu tygodnia od otwarcia, choć w wypadku wielu win 3 dni mogą spowodować już zauważalny ubytek. Po tym czasie trunek zwyczajnie się utleni i popsuje w smaku.

Butelkę możemy zabezpieczyć korkiem lub użyć specjalnych zatyczek do butelek. Trwałość otwartego wina zwiększają specjalne pompki próżniowe, umożliwiające odessanie zgromadzonego w butelce powietrza. Niestety, nawet one nie gwarantują, że otwartej butelce nic się nie stanie.

Przemysław Ziemichód


Zobacz także:

Ziemichód Przemysław

Tagi: wina

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29652 )
Array ( [docId] => 29652 )