Michelada - nowy sposób na piwo

Kategoria: Napoje
Autor: Kręglicka Olga
Data: 21-08-2012 r.

W Polsce, zamawiając piwo, kobiety często proszą o dodanie soku malinowego lub sprite’a. W Meksyku taką bardziej damską wersją piwa jest michelada. Chociaż popularna bywa również wśród mężczyzn jako lekarstwo na kaca.

Michelada to piwo z sokiem z limonki, sokiem pomidorowym lub Clamato, sosami i przyprawami. Clamato to skoncentrowany sok pomidorowy z przyprawami i bulionem z małży. Nazwa clamato pochodzi od połączenia słów clam (małża) i tomato (pomidor).

Jeśli chodzi o pochodzenie napoju michelada, to istnieją dwie teorie. Jedna z nich mówi o połączeniu słów "mix", "chela" oraz "helada". Mix miał oznaczać mix sosów i przypraw, chela to piwo w meksykańskim slangu, a helada to schłodzona. Mixchelahelada brzmi prawie jak michelada, ponieważ w hiszpańskim nie wymawia się "h", czyli w bezpośrednim tłumaczeniu przyprawione schłodzone piwo. Są też tacy, którzy twierdzą, że michelada to skrót od "mi chela helada", czyli "moje schłodzone piwo".

Druga teoria odnosi się do historii Michela Ésper ze sportowego klubu Club Deportivo Potosino, który zamawiał swoje piwo z limonką, solą, lodem i słomką w specjalnej szklance "chabela", w której zazwyczaj w Meksyku podaje się lemoniady. Napój został okrzyknięty nazwą michelada od połączenia imienia Michel i słowa lemoniada.

Poniżej podaję przepis mojej przyjaciółki z Guadalajary.

Składniki

mocno schłodzone piwo
2 limonki
5 kropli ostrego sosu
5 kropli maggi
60 ml clamato (ewentualnie może być sok pomidorowy)
wymieszane przyprawy - mielone chili i sól

Wykonanie

Kufel do piwa wstaw na 30 minut do zamrażarki. Po wyjęciu z zamrażarki przeciągnij brzeg kufla limonką, a następnie umocz w przyprawach rozsypanych na talerzyku. Wlej clamato, ostry sos i maggi, wyciśnij limonki i zalej piwem.

Polecam na gorące dni!


Zobacz także:

Kręglicka Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28516 )
Array ( [docId] => 28516 )