Trekking w regionie Trydent-Górna Adyga we Włoszech

Autor: Kłossowska Anna
Data: 11-09-2012 r.

Aż pięć tysięcy kilometrów składa się na Trentino Trekking. Są to dwa szlaki opasujące region w sposób umożliwiający jego najlepsze poznanie. Po drodze zobaczymy cenne zabytki, ale przede wszystkim poznamy piękno tutejszej natury.

Do turysty należy tylko wybór trasy, bo odpowiednią infrastrukturę zapewnia już region. Sieć schronisk i innych obiektów noclegowych gotowa jest przyjąć na nocleg wędrowca i nakarmić go ciepłym posiłkiem (w menu dominują potrawy regionalne). Te trasy wchodzą w skład większej struktury, dwóch szlaków opasujących kilometrami ścieżek cały region i objętych wspólnym projektem pod nazwą Trentino Trekking (www.trekking.visittrentino.it).

Trekking Legend

Pierwszy z nich, Trekking Legend, zawdzięcza swoją nazwę licznym opowieściom i legendom przekazywanym w tradycji ustnej z pokolenia na pokolenie na terenie Dolomitów. Obejmuje obszar między miejscowością S. Martino di Castrozza oraz dolinami Val di Fiemme i Val di Fassa.

W sumie oferuje ponad 200 km ścieżek trekkingowych, podzielonych na poszczególne odcinki. Turysta może wybrać jeden z nich lub więcej, zdać się na pomoc przewodnika alpejskiego czy też wybrać się w drogę sam, korzystając ze świetnie przygotowanych przez region map i dokładnie oznakowanych szlaków.

Dolomity Brenta Trek

Dolomity Brenta Trek prowadzi z kolei śladami niedźwiedzia brunatnego w położonym na północy regionu Parku Przyrodniczym Adamello – Brenta (największym w Trentino obszarze chronionym). Szlak ma formę pierścienia otaczającego górski masyw Brenta i został przygotowany tak, aby mogli z niego skorzystać zarówno mniej, jak i bardziej zaawansowani. Dla tych pierwszych wyznaczona została trasa “country”, a więc mniej męcząca, pozwalająca na spokojną kontemplację widoków. Na drugich czeka trasa “expert”.

Przy wyborze noclegu można rozważyć skorzystanie z oferty Dolomiti Walking Hotel, klubu skupiającego 17 hoteli, którego naczelnym celem jest promowanie turystyki górskiej. Można w nich nie tylko przenocować, ale i uzyskać pełną informację na temat wycieczek, wypożyczyć potrzebny w górach sprzęt, przewodnika, a także zamówić transport (www.dolomitiwalkinghotel.it).

W górach, oprócz uprawiania trekkingu, można się też oczywiście wspinać i pokonywać słynne vie ferrate. Najlepsze z nich znajdują się w okolicach jeziora Garda i są ich, do wyboru w zależności od stopnia trudności, setki. Ponieważ są doskonale przygotowane i stale konserwowane, można się nimi poruszać niemal przez cały rok. Amatorzy raftingu mogą spłynąć pontonem jedną z okolicznych, górskich rzek. Czekają też dwa kaniony, wyrzeźbione przez Matkę Naturę w dolomitowych skałach.


Zobacz także:

Kłossowska Anna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28942 )
Array ( [docId] => 28942 )