Jak chronić dziecko przed domowymi niebezpieczeństwami

Autor: Ilnicka Agnieszka
Data: 28-09-2012 r.

Zarówno niemowlaki, jak i dzieci kilkuletnie mają wielką chęć poznawania otaczającego ich świata. Każdy nowy przedmiot, wszelkie dźwięki, zapachy, smaki to istny raj dla maluchów. Rodzice muszą poświęcać mnóstwo uwagi pociechom, ale istnieją niezawodne sposoby na ułatwienie sobie doglądania dzieci.

Dzieci przechodzą różne fazy rozwoju, związane z przywiązywaniem się do konkretnych czynności. Pierwszą z nich jest odkrywanie rzeczywistości przez wkładanie wszystkich przedmiotów do ust. Niemowlaki nie zważają na to, czy dana rzecz jest brudna, niejadalna czy wręcz niebezpieczna.

Natomiast maluchy rozpoczynające raczkowanie, pokonują duże dystanse w ciągu dnia. Trzeba wtedy szczególnie dbać o porządek w mieszkaniu, choć jest to trudne, szczególnie gdy dziecko odkryło pojemnik z makaronem i rozsypało go po całej kuchni.

Zabezpiecz, co się da

Rozwijający się prężnie dział akcesoriów dla dzieci, uwzględnia również ich bezpieczeństwo. Zastanów się na rozmieszczeniem w Twoim domu mebli i różnych niosących zagrożenia przedmiotów. Dość powszechnym gadżetem są nakładki przyczepiane na kanty stołów i ław. Wykonane z gumy, chronią dzieci przed poważnymi skaleczeniami. Nakładki są zaokrąglone na bokach oraz występują w różnych kolorach, więc stanowią również ozdobę stołu.

Duże znaczenie mają również plastikowe blokady na szafki. Sprytny mechanizm uniemożliwia otwarcie mebla przez dziecko. Dzięki blokadom na szafki, można bez obaw trzymać produkty spożywcze, garnki czy kosmetyki w najniżej położonych meblach. Jednak dla zwiększenia bezpieczeństwa zalecane jest przenieść wszystkie artykułu chemiczne na wyżej umieszczone półki.

Sprzęty gospodarstwa domowego, takie jak piekarnik czy kuchenka również można łatwo zabezpieczyć. Dzięki tym zabezpieczeniom kurki nie będą odkręcane przez malucha, a palniki kuchenki zostaną skutecznie zasłonięte. Natomiast nie zwalnia to z obowiązku odsuwania naczyń z szafek z dala od krawędzi blatu. Dziecko łapiąc się szafek, może również nieświadomie pociągnąć za ucho naczynia z wrzącą wodą.

 

Coś dla bezpieczeństwa i dla zabawy

Dzieci lubią wrzucać różne przedmioty do miejsc, w których nie powinny się znajdować. Jedną z ulubionych skrytek maluchów jest muszla sedesowa. Warto zabezpieczyć ją ogranicznikiem.

Dzieci wprost uwielbiają wsadzać paluszki lub kredki do kontaktu. Aby zapobiec tragedii, warto założyć na gniazdka odpowiednie osłonki.

Różnego rodzaju przegrody również bardzo ułatwiają sprawowanie opieki nad maluchami. Jeżeli posiadasz schody, to zamontowanie drzwiczek u góry jest obowiązkowe. Dla bawiących się na dywanie pociech, zakup drewniane zagrody dla dzieci. Możesz mieć pewność, że dziecko nie wydostanie się z niej, a wszystkie zabawki zostaną w jednym miejscu.


Zobacz także:

Ilnicka Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29078 )
Array ( [docId] => 29078 )