Jak wybierać bezpieczne zabawki

Autor: Błachnio Patrycja
Data: 03-12-2012 r.

Wybierając zabawkę dla dziecka powinniśmy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem najmłodszych. Przed dokonaniem zakupu sprawdźmy koniecznie nie tylko sam produkt, ale i wszystkie dołączone do niego instrukcje. Pamiętajmy, że to co czyni zabawkę bezpieczną, nie zależy tylko od samej zabawki, ale także od tego, w jaki sposób jest używana oraz od wieku bawiącego się nią dziecka.

Nie kupujmy zabawek na których nie ma oznaczenia CE

Jest to znak, że zabawka spełnia wymogi bezpieczeństwa określone przez Unię Europejską. Dodatkowe certyfikaty, np. Instytutu Matki i Dziecka, stosowane są dobrowolnie.

Wybierajmy zabawki odpowiednie do wieku dziecka

Zabawki dla dzieci poniżej trzeciego roku życia nie mogą zawierać małych elementów. Wszystkie jej części muszą być trwale przymocowane, tak aby maluch żadnej z nich nie połknął ani nie włożył sobie do nosa czy ucha.

Zwróćmy uwagę na wykończenie zabawki

Nie może ona mieć ostrych krawędzi, luźnych nitek czy słabych szwów. Powinna być wykonana z trwałego i odpornego materiału. Nie może pękać po uderzeniu czy rozpadać się na drobne elementy.

Czytajmy etykiety

Tworzywo, z którego zrobiona jest zabawka nie może zawierać i wydzielać szkodliwych substancji. Sprawdzajmy skład kupowanych farb i innych akcesoriów plastycznych.

Nie każda zabawka musi mieć instrukcję

Instrukcja jest konieczna, jeśli zawiera informację o warunkach bezpiecznego używania takich zabawek jak huśtawki, zjeżdżalnie oraz wszelkie zabawki elektryczne. Baterie powinny być w nich umieszczone tak, aby dziecku nie udało się ich samodzielnie wyjąć.

Poziom głośności zabawek mechanicznych też ma znaczenie

Może uszkodzić słuch dziecka. Jeśli zabawka wydaje dźwięki zbyt głośne i drażniące, zrezygnujmy z jej zakupu.

Przyglądajmy się dziecku podczas zabawy

Tylko w ten sposób będziemy w stanie dostrzec wszelkie nieprawidłowości i uchronić dziecko przed negatywnymi konsekwencjami błędów producentów zabawek.

Kupujmy zabawki w sklepach godnych zaufania

Dbający o renomę sprzedawcy przywiązują większą wagę do zabawek, które sprzedają i będą także akceptować ich zwrot.

Zgłaszajmy nasze zastrzeżenia do Inspekcji Handlowej

Przedsiębiorca wprowadzający na rynek zabawki, które nie spełniają wymogów bezpieczeństwa, podlega karze grzywny, a nawet ograniczenia lub pozbawienia wolności.


Zobacz także:

Błachnio Patrycja

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29081 )
Array ( [docId] => 29081 )