Jak się rozwija niemowlę w dwunastym miesiącu życia

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 29-08-2012 r.

W dwunastym miesiącu życia dziecko chętniej chodzi, trzymając się rąk rodziców, niż raczkuje. Chętniej nawiązuje kontakty z innymi osobami i wypowiada pierwsze sensowne słowa. Rozumie pierwsze proste polecenia, ale szybko się dekoncentruje.

W dwunastym miesiącu życia niemowlę chętnie przemieszcza się jeszcze na czworakach. Jednak raczkowanie przerywanie jest przez pozycje stojącą i chodzenie. Po pierwszym roku życia dzieci chętniej chodzą niż czworakują. To drugie służy głównie do zabawy.

W tym okresie dziecko chętnie trzyma się rąk rodziców i stawia pierwsze kroki. Są one jeszcze niepewne a dziecko stoi na szerokiej podstawie.

Na tym etapie dziecko potrafi precyzyjnie przekładać przedmioty. Umie schować klocki do pudełka lub dokładnie podać trzymany przedmiot innej osobie. Potrafi także wrzucić mały przedmiot przez wąski otwór.

Im bliżej końca pierwszego roku tym wyraźniejsze staje się nawiązywanie kontaktów z drugą osobą. Dzieci bardzo radośnie reagują na rówieśników. Wyrazem wspólnej zabawy niemowlaka z dorosłym na tym etapie może być zabawa w łapanego. Dla dziecka nie ma nic lepszego niż goniąca na czworakach mama.

Dwunasty miesiąc życia to także pierwsze sensowne słowa w dziecięcym języku. Dziecko potrafi powiedzieć jak robi piesek i inne zwierzątka. Rozumie pierwsze proste polecenia typu podaj mi, chodź tu. Typowe jest jednak, że gdy podczas wykonywania zadanej czynności spotka lub zauważy coś bardziej interesującego zapomina co wcześniej robił.


Zobacz także:

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29073 )
Array ( [docId] => 29073 )