Jak się rozwija niemowlę w jedenastym miesiącu życia

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 29-08-2012 r.

W jedenastym miesiącu życia dziecko raczkuje. Bardzo chętnie wspina się po meblach. Potrafi coraz więcej zapamiętywać, samodzielnie zjeść biszkopt oraz umiejętnie używać poszczególnych sylab.

Jedenasty miesiąc życia to u większości dzieci etap raczkowania. Pewnego dnia kołysząc się na kolanach i rękach, ruszają do przodu. Początkowo, jak każda nowa umiejętność, wiąże się to z dużym wysiłkiem i pewną niezgrabnością. W momencie, gdy dziecko zauważy, że może samo się poruszać, chętnie i wytrwale będzie ćwiczyło do momentu osiągnięcia celu.

Oprócz doskonalenia raczkowania, coraz chętniej wspina się po meblach. Umie już krokiem odstawno-dostawnym poruszać się przy kanapie. Trzymane za obie rączki potrafi zrobić kilka kroków w przód.

W dalszym ciągu rozwijają się umiejętności chwytania. Pojawia się możliwość brania nawet najmniejszych przedmiotów. Chwyt pęsetowy zamienia się w chwyt szczypcowy. Polega on na złączeniu palca wskazującego i kciuka z dodatkowy zgięciem.

Rozwój psychoruchowy niemowlaka sprawia, że potrafi ono coraz więcej zapamiętywać. Szuka przedmiotu, który został wcześniej schowany na jego oczach. Coraz więcej rozumie, np. wie, że – chcąc ściągnąć coś ze stołu – wystarczy pociągnąć za obrus.

Jedenastomiesięczne niemowlę, któremu poda się do ręki herbatnik, biszkopt czy kromkę chleba potrafi samodzielnie je skonsumować. Potrafi także wypić herbatkę z filiżanki, trzymając ją oburącz.

Zaczyna również umiejętnie używać poszczególnych sylab. Gdy widzi jedzenie mówi amam, gdy jedziemy samochodem mówi brrrr. Rozumie zakazy, lecz bardzo szybko je zapomina. Na tym etapie należy cały czas przypominać dziecku o zabronionych rzeczach. Po słowach nie wolno dziecko spogląda na rodziców lub zaprzestaje na chwilę danej czynności.


Zobacz także:

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29074 )
Array ( [docId] => 29074 )