Jak się rozwija niemowlę w piątym miesiącu życia

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 27-08-2012 r.

W piątym miesiącu życia niemowlak rejestruje zarówno pozytywne jak i negatywne zdarzenia, z chęcią bawi się swoimi stopami. Potrafi też wyciągnąć rękę do zbliżającego się przedmiotu. W tym okresie życia następuje też regres w rozwoju mowy u niemowlaka.

W piątym miesiącu życia dziecko - leżąc na plecach - przylega do ziemi od główki do miednicy. Wcześniej było to niemożliwe ze względu na brak integracji napięcia mięśni zginaczy i prostowników.

Dzięki dobrej stabilizacji głowy możliwe jest śledzenie przedmiotu pionowo i poziomo. Niemowlę potrafi wyciągnąć jedną rękę do zbliżającego się przedmiotu.

W tym okresie dziecko zauważa swoje stopy. Zaczyna je chwytać, szczególnie paluchy i zewnętrzne krawędzie. Gdy dziecko trzyma jedna kończynę dolną i bawi się nią, w pewnym momencie traci równowagę i przetacza się na brzuszek. Leżąc na plecach dziecko opiera stopy mocno na podłożu i odpycha się nimi. W konsekwencji podnosi obręcz biodrową. Dzięki temu dochodzi do dalszego rozwoju stabilizacji miednicy. W pozycji leżenia na brzuchu pięciomiesięczne niemowlę mocna opiera się na wyprostowanych rękach.

Z obserwacji wynika, że w piątym miesiącu po urodzeniu dziecko jest w stanie odróżnić surowy ton głosu od spokojnego. Od tej chwili dziecko rejestruje zarówno pozytywne jak i negatywne zdarzenia.

 

W rozwoju mowy czasami w piątym miesiącu mamy do czynienia z regresem. Jest on jednak chwilowy i nie należy się nim martwić. Dobrą wiadomością jest, że dziecko w tym okresie rzadziej płacze. Jest coraz weselsze.


Zobacz także:

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29069 )
Array ( [docId] => 29069 )