Jak się rozwija niemowlę w szóstym miesiącu życia

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 27-08-2012 r.

W szóstym miesiącu życia niemowlak jest w stanie precyzyjnie wyciągać obie rączki do przedmiotu, który go interesuje, ma wyczulony słuch i uwagę. W tym okresie życia u większości dzieci wyrzyna się pierwszy ząbek.

W szóstym miesiącu życia dziecko, leżąc na brzuszku, jest na tyle silne, aby utrzymać się na wyprostowanych rękach tak długo jak tego potrzebuje.

Na tym etapie dłonie powinny być już otwarte przez większość czasu. Otwarte dłonie znajdują się przed ramionami, dzięki temu możliwe jest odrywanie klatki piersiowej od podłoża i przenoszenie ciężaru ciała na jedną stronę. W efekcie uwolniona zostaje rączka, którą dziecko sięga po zabawkę.

Większość dzieci w tym wieku daje się posadzić i utrzymać tę pozycję przez kilka sekund. Początkowo dziecko wykorzystuje ręce do podpierania się. Chociaż dziecko w tym wieku jest w stanie siedzieć, nie powinniśmy sami go sadzać. Dziecko, będąc na to gotowe, samo przyjmie taką pozycję.

Pod koniec pierwszego półrocza niemowlę potrafi precyzyjnie wyciągnąć obie rączki do interesującego go przedmiotu. Podczas zabawy przekłada zabawkę z ręki do ręki. Zabawkę z reguły chwyta całą dłonią. Na inny rodzaj chwytu będzie trzeba jeszcze poczekać.

U większości dzieci w szóstym miesiącu życia pojawia się pierwszy wyczekiwany ząbek. Wiąże się to z różnymi dolegliwościami, które obecnie można skutecznie łagodzić.

 

Półroczne niemowlę ma wyczulony słuch i uwagę. Potrafi zlokalizować źródło dźwięku. Jest także w stanie odróżnić osoby znajome od nieznajomych. Natychmiastowym uśmiechem obdarza tylko osoby bliskie. W stosunku do osób nieznajomych jest lękliwe i nieufne.


Zobacz także:

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29065 )
Array ( [docId] => 29065 )

Array ( [docId] => 29065 )