Jak się rozwija niemowlę w dziewiątym miesiącu życia

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 27-08-2012 r.

W zależności od indywidualnego tempa rozwoju psycho-ruchowego niektóre niemowlęta na tym etapie sprawnie już raczkują, inne pełzają, a jeszcze inne zaczynają chodzić. Na tym etapie dziecko lubi rzucać przedmioty i obserwować co się z nimi dzieje.

W dziewiątym miesiącu życia dziecko najczęściej pełza samodzielnie. Przy czym jest to ruch zaplanowany i ukierunkowany. Etap pełzania jest krótki i niektóre dzieci mogą go pominąć. Dzieci omijające pełzanie od razu raczkują. Niektóre już zaczynają chodzić.

Siedzenie dziecka na tym etapie rozwoju jest już stabilne i pewne. Dziecko nie podpiera się, a ręce zostają uwolnione. Plecy są wyprostowane. Gdy postawimy dziecko na nogi, będzie ono przez kilka sekund stało przenosząc cały ciężar ciała. To doświadczenie jest ważne ze względu na umiejętność chodzenia w późniejszym czasie.

Ósmy miesiąc to etap, w którym dziecko ma ogromną radość z upuszczania na ziemię różnych przedmiotów. Celowo je wyrzuca i obserwuje.

W tym miesiącu rozwoju dziecko nasłuchuje ciche odgłosy.

Z obserwacji wynika, że ośmiomiesięczne niemowlę zaczyna rozróżniać stosunki przestrzenne takie jak góra, dół, przód, tył, wewnątrz i zewnątrz. W rozwoju mowy przyszedł czas na łączenie sylab. Najczęściej obserwowane to ma-ma, ba-ba, da-da.

Podczas zabawy można wykorzystać zabawę w chowanego. Dziecko szuka z wielkim zainteresowaniem schowanej za fotel mamy.


Zobacz także:

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29064 )
Array ( [docId] => 29064 )