Jak się rozwija noworodek

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 27-08-2012 r.

Długo czekamy na moment, w którym na świat przyjdzie nasze maleństwo. Ale niejedna z kobiet ma też pewne obawy związane z urodzeniem dziecka – zwłaszcza, gdy jest to jej pierwsze dziecko. Nie za bardzo wie jak ma z nim postępować. Zatem czego spodziewać się w pierwszych chwilach życia noworodka?

Tuż po urodzeniu noworodek zazwyczaj jest opuchnięty, jego główka może być nieco spiczasta i spłaszczona. Wiąże się to z ogromnym wysiłkiem przechodzenia przez kanał rodny. Wszystkie te oznaki z reguły mijają po 24 godzinach od narodzin. Dziecko w łonie matki ułożone było w pozycji zgięciowej, aby zajmować jak najmniej miejsca, dlatego po urodzeniu taka tendencja utrzymuje się. Główka dziecka zwrócona jest przeważnie na jedną stronę.

Czuwający noworodek przebiera żywo nóżkami i rączkami. Nowo narodzone dzieci nie mają zdolności trzymania głowy w linii środkowej ciała, zawsze zrotowana jest na jedną ze stron.

U zdrowego maluszka występuje silny odruch chwytny. Drażniąc wewnętrzną część dłoni dziecka dochodzi do zaciśnięcia jej na kilka sekund.

Swą mimiką potrafi pokazać już reakcje na silne światło i dźwięk.

Pierwsze kontakty społeczne dzidziuś nawiązuje poprzez skórę. Dotknięty, wzięty na ręce uspokaja się. Poprzez karmienie piersią doświadcza pierwszych miłych kontaktów z drugim człowiekiem.

 

Dlatego normalne jest, że niektóre noworodki chciałyby być przy piersi niemalże całą dobę.

W okresie noworodkowym nie można jeszcze różnicować dźwięków wydawanych przez maluszka. Zdrowy noworodek wszelkie emocje pokazuje za pomocą silnego krzyku.


Zobacz także:

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29068 )
Array ( [docId] => 29068 )