Jak się rozwija niemowlę w trzecim miesiącu życia

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 27-08-2012 r.

W trzecim miesiącu życia niemowlę zaczyna bawić się otaczającymi go przedmiotami. Jest ciekawskie, wydaje z siebie wiele dźwięków. I w końcu na tym etapie znikają kolki, co na pewno ucieszy niejednego rodzica.

W trzecim miesiącu życia dziecko pewnie i wysoko unosi już główkę na co najmniej minutę. Taka stabilna pozycja pozwala na wysunięcie ramion do przodu i oparciu ich na przedramionach. W tak zwanej próbie trakcyjnej czyli podciągania dziecka z pozycji leżenia na plecach do siadu, dziecko stara się trzymać główkę. Początkowo trwa to kilka sekund. Do tej pory nie było to możliwe, ponieważ mięśnie karku były za słabe a głowa za ciężka.

Reakcja podporowa i chód automatyczny ulegają wygaszeniu. W momencie, gdy trzymamy dziecko nad podłożem jego nóżki zginają się.

W trzecim miesiącu życia obserwujemy pierwsze próby zabawy grzechotką. Wówczas, gdy podamy ją dziecku do ręki, ono potrząsa nią, próbuje ją przekładać z ręki do ręki lub wkładać do buzi.

Trzymiesięczne niemowlę jest bardzo ciekawskie. Uwielbia leżeć w leżaczku i przyglądać się otaczającej go rzeczywistości.

Oprócz ciekawości dziecko jest istną gadułą. Wydaje z siebie całą gamę dźwięków. Uśmiech pojawia się coraz częściej. Widząc poruszającą się twarz, dziecko reaguje radośnie. Na razie uśmiecha się do wszystkich, nawet obcych.

Na tym etapie dziecko zaczyna interesować się własnym ciałem. Jako pierwsze pod obserwację idą rączki malca. Chętnie je ogląda i bierze do buzi. Jeżeli wcześniej mieliście problem z bólem brzuszka, najprawdopodobniej pod koniec trzeciego miesiąca powinien zniknąć. Jeżeli tak się jednak nie dzieje, mamy do czynienia z alergią.


Zobacz także:

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29063 )
Array ( [docId] => 29063 )