Jak się rozwija niemowlę w drugim miesiącu życia

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 27-08-2012 r.

Około szóstego tygodnia życia niemowlęcia przychodzi pierwszy skok rozwojowy. Maluch ma zwiększony apetyt, coraz bardziej interesuje się otoczeniem. Staje się bardziej aktywne, zaczyna się uśmiechać, z jego ust wypływają również pierwsze dźwięki.

W drugim miesiącu życia niemowlę potrafi już na kilkanaście sekund podnieść główkę leżąc na brzuchu. Na razie nie unosi głowy wysoko ani pewnie, na to trzeba jeszcze poczekać.

W drugim miesiącu dziecko staje się wyraźnie aktywniejsze. Uśmiecha się, radośnie wymachuje nóżkami i rączkami. Dłonie dziecka w tym okresie coraz częściej otwierają się.

Zauważalna jest również coraz bardziej różnorodna reakcja na dźwięki. Najwspanialszym i wyczekiwanym momentem w drugim miesiącu życia dziecka jest uśmiech. Co prawda nie jest to jeszcze uśmiech społeczny a często przypadkowa reakcja.

W rozwoju mowy pojawiają się pierwsze dźwięki, które najłatwiej porównać do samogłosek „a” i „e”. Najczęściej łączone są z „h”, tworząc wesołe ehe, ah, He. Usłyszeć je można zazwyczaj przed zaśnięciem lub po przebudzeniu.

Ze statystyk wynika, że niemowlę w tym wieku przesypia około 16 godzin na dobę. Niekoniecznie jednak śpi ono w nocy, ponieważ nie ustabilizowało jeszcze rytmu dobowego.

 

Około szóstego tygodnia życia przychodzi czas na pierwszy tak zwany skok rozwojowy. Wynikiem tego jest zwiększony apetyt, niemowlę karmione naturalnie może domagać się jedzenia nawet co godzinę. Jest to także okres, w którym możemy spotkać się z objawami kolki. Maluszek coraz bardziej interesuje się otoczeniem, a jeśli interesująca rzecz ucieknie z pola widzenia niemowlaka może wybuchnąć płaczem.


Zobacz także:

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29067 )
Array ( [docId] => 29067 )