Sprawne stawy

Data: 30-07-2013 r.

Dla kondycji stawów podstawowe znaczenie ma ruch. Staw, którym często poruszamy, jest właściwie odżywiony, a więc i zdrowy. Niestety, siedzący tryb życia, jaki prowadzi większość z nas, niekorzystnie wpływa na kondycję stawów.

Problemy ze stawami mają nie tylko ludzie starsi, ale także młodzi. Powodem są kontuzje sportowe, urazy oraz siedzący tryb życia. Zwykle kłopoty zaczynają się, gdy uszkodzeniu ulega chrząstka stawowa, która jest naturalną wyściółką w stawach. Chrząstka chroni kości przed ścieraniem się i pozwala na swobodne wykonywanie skomplikowanych ruchów. Uszkodzenie chrząstki stawowej nie tylko znacznie ogranicza ruchomość stawów, lecz także powoduje silny ból przy każdym ruchu.

Jak sobie pomóc

 

Przy niewielkich zmianach zwyrodnieniowych w stawach poprawę ich sprawności można osiągnąć odpowiednio dobranymi ćwiczeniami mięśni oraz zabiegami fizykoterapeutycznymi. Zwiększają one zakres ruchu w stawie, zmniejszają stan zapalny i poprawiają ukrwienie tkanek, co sprzyja gojeniu się niewielkich zmian zwyrodnieniowych.

Korzystne jest również przyjmowanie preparatów, które powstrzymują proces zmian zwyrodnieniowych. Chorym zaleca się zwykle środki zawierające siarczan glukozaminy i chondroityny.

Glukozamina

Wiele badań naukowych dowodzi, że glukozamina powoduje zahamowanie zmian zwyrodnieniowych w stawach. Ten naturalnie występujący w organizmie człowieka aminocukier wchodzi w skład substancji odpowiedzialnej za sprawność stawów. Preparaty zawierające siarczan glukozaminy są polecane osobom intensywnie trenującym, po urazach stawów oraz profilaktycznie, dla powstrzymania zmian zwyrodnieniowych w stawach.

Glukozamina przyjmowana doustnie w 98 proc. wchłania się do krwi. Gdy jej stężenie jest wystarczająco duże, rozpoczyna się synteza proteoglikanów, które ułatwiają wbudowywanie się cząsteczek siarki do tkanki chrzęstnej.

Chondroityna

Chondroityna jest jednym z głównych składników chrząstki stawowej. To właśnie ona pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia i odżywienia stawów. Odpowiada też za jakość mazi stawowej, która tłumi siły, jakie działają na staw nie tylko w czasie treningu czy urazu, ale także podczas codziennych czynności. Podobnie jak glukozamina, polecana jest sportowcom, osobom z nadwagą oraz przy niewielkich zwyrodnieniach stawów. Badania kliniczne dowodzą, że efekt terapii jest lepszy, gdy glukozamina i chondroityna są stosowane łącznie niż w przypadku monoterapii. Sugeruje to pozytywną interakcję glukozaminy i chondroityny.

Preparaty z glukozaminą i chondroityną nie regenerują chrząstki stawowej, a jedynie opóźniają postęp zmian zwyrodnieniowych. Lekarz może zalecić wiskosuplementację, czyli terapię, której celem jest poprawienie jakości płynu stawowego. Warto pamiętać także o tym, że – zwłaszcza u osób w podeszłym wieku – niedomaganie stawów jest często związane z niedostatecznym nawodnieniem organizmu. Osoby starsze mniej piją niż ludzie młodzi, gdyż w mniejszym stopniu odczuwają pragnienie. Często dobre nawodnienie organizmu wystarcza dla poprawienia sprawności stawów.

Dlatego warto stosować glukozaminę i chondroitynę łącznie, aby uzyskać lepsze efekty niż w przypadku terapii tylko jedną substancją.

Wątpliwości

W opublikowanej w 2010 roku analizie dotyczącej glukozaminy i chondroityny naukowcy podali w wątpliwość, że substancje te zmniejszają ból stawów i mają wpływ na zwężenie szpary stawowej. Szpara stawowa to przestrzeń, dzięki której staw sprawnie się porusza. Jej zwężenie powstaje, gdy uszkodzona jest chrząstka stawowa. Dlatego, zanim sięgniemy po preparat, warto zapytać lekarza, czy go potrzebujemy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29235 )
Array ( [docId] => 29235 )