Sprawdź, kiedy Twoja organizacja może prowadzić działalność gospodarczą

Autor: Sławomir Liżewski
Data: 24-06-2016 r.

Wiele organizacji musi rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, choćby po to, by finansować działalność statutową. W pewnych sytuacjach z kolei działalność odpłatna staje się gospodarczą z mocy prawa. Przeczytaj o 3 regułach, których musi wówczas przestrzegać OPP oraz warunkach, które powinny spełnić fundacje i stowarzyszenia, aby zgodnie z prawem prowadzić działalność gospodarczą.

Jeśli organizacja podejmuje działalność spełniającą 3 poniższe warunki, tj.:

 
  1. m.in. wytwórczą, budowlaną, handlową bądź usługową o charakterze zarobkowym,
  2. w sposób zorganizowany i
  3. w sposób ciągły,

ma ona charakter działalności gospodarczej.

Ciągłość działalności gospodarczej należy wiązać z regularnie występującymi, powtarzającymi się i trwającymi czynnościami. Przeciwieństwem ciągłości działalności są czynności wykonywane okazjonalnie, jednorazowo, sporadycznie. Co istotne, to zamiar powtarzalności ma wpływ na uznanie danych czynności jako działalności gospodarczej (wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z 24 czerwca 2015 r., sygn. akt III AUa 162/15).

Organizacja, która zamierza prowadzić działalność gospodarczą oraz ta która podejmuje czynności stanowiące taką działalność, powinna pamiętać, że:

  • czynności przygotowawcze zmierzające bezpośrednio i wprost do rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej można (w zależności od konkretnego przypadku) uznać już za jej wykonywanie tylko wówczas, gdy organizacja faktycznie rozpoczęła prowadzenie tej działalności (patrz: wyrok SA w Łodzi z 2 lutego 2016 r., sygn. akt III AUa 292/15),

  • przejawem wspomnianego wyżej faktycznego prowadzenia działalności gospodarczej jest cały szereg czynności; przykładowo jest to proces obejmujący (w zależności od specyfiki tej działalności) również działania zmierzające do zawarcia umów (np. poszukiwanie zamówień, klientów itp.), wykonania usług (zakup, przygotowanie materiałów, określenie warunków zamówienia itd.), a nie tylko faktyczne ich wykonywanie (patrz: wyrok SA w Łodzi z 25 czerwca 2015 r., sygn. akt III AUa 1279/14).

Sławomir Liżewski, prawnik, doradca organizacji pozarządowych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w organizacji pozarządowej według RODO

pobierz

Inwentaryzacja roczna w NGO

pobierz

Zakładowy plan kont w organizacji pozarządowej

pobierz

Odpowiedzialność zarządu za zaległości podatkowe NGO

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39151 )
Array ( [docId] => 39151 )