Transakcje barterowe w księgach rachunkowych

Data: 14-01-2016 r.

Umowa barterowa to rodzaj bezpośredniej wymiany towarów i usług. Jej zasadniczą cechą jest brak gotówki w rozliczaniu transakcji. Jednak w księgach rachunkowych organizacji trzeba ująć takie zdarzenie gospodarcze. Podpowiadamy jak zrobić to prawidłowo.

Barter to umowa wzajemna, której cechą jest odpłatność i ekwiwalentność. Stronami mogą być dwie organizacje lub np. firma i organizacja.

Umowa barterowa w ramach działalności gospodarczej

Organizacja może zawrzeć umowę barterową w ramach swojej działalności gospodarczej, jeśli ją prowadzi. Barter może dotyczyć działalności pożytku publicznego. W zawartej umowie trzeba dokładnie określić jej przedmiot, tj. rodzaj usług świadczonych w ramach działalności odpłatnej podlegających wymianie (barterowi). Przykładem może być wymiana usług edukacyjnych w zakresie szkoleń w zamian za bilety wstępu na przedstawienie czy koncert. Ponadto przedmiot umowy musi dotyczyć działań zaliczonych do sfery zadań publicznych.

Barter trzeba zaksięgować

Mimo, że transakcja barterowa odbywa się bezgotówkowo, trzeba ją zaksięgować, ponieważ w księgach rachunkowych ujmuje się wszystkie zdarzenia, które nastąpiły w danym okresie sprawozdawczym. Do ewidencji transakcji barterowych stosuje się zasady stosowane przy umowach kupna-sprzedaży.

W barterze każda strona jest zarówno nabywcą, jak i kupującym. Zarówno koszt, jak i przychód będą dla każdej ze stron jednakowymi kwotami. Właśnie dlatego taka transakcja jest podatkowo neutralna. Poza fakturą kontrahenci powinni spisać umowę barterową, choć nie jest to wymagane przez prawo.

Ewa Ostapowicz, specjalista ds. finansów i rachunkowości

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w organizacji pozarządowej według RODO

pobierz

Inwentaryzacja roczna w NGO

pobierz

Zakładowy plan kont w organizacji pozarządowej

pobierz

Odpowiedzialność zarządu za zaległości podatkowe NGO

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38372 )
Array ( [docId] => 38372 )