Frank szwajcarski uwięził w mieszkaniach kilkaset tysięcy osób 

Data: 11-10-2013 r.

W latach 2007-2008, w najmniej odpowiednim momencie, bo w okresie najsilniejszego umocnienia złotego wobec głównych walut, zaciągnięto 260 tys. kredytów frankowych – podała komisja Nadzoru Finansowego. Wzrost notowań franka nie przełożył się na wzrost raty kredytu, ponieważ spadły stawki LIBOR CHF. Kłopoty mają tak naprawdę ci, którzy zadłużona w tej walucie mieszkania chcą sprzedać.  

KNF podaje, że wzrost notowań franka nie przełożył się na skok rat, bo silnemu osłabieniu PLN względem CHF (obserwowanemu od października 2008 r.) towarzyszył spadek stawki LIBOR CHF do 0,0-0,2%, co w znacznym stopniu (lub w całości) skompensowało kredytobiorcom CHF wpływ osłabienia złotego na wysokość ich rat spłaty.

 

Problemy pojawiaj się, gdy trzeba sprzedać nieruchomość sfinansowaną kredytem w szwajcarskiej walucie. Aby dziś sprzedać mieszkanie kupione w całości za 300 tys. zł kredytu we frankach, zaciągniętego w połowie 2008 r., trzeba dołożyć do operacji ponad 140 tys. zł. W momencie podpisywania umowy, na koniec czerwca 2008 r., notowania franka (w jednym z aktywnie oferujących takie kredyty banków) wynosiły 2,0435 zł, dziś jest to 3,5238 zł. Różnica kursów przekracza 70% i niesie kosztowne konsekwencje. W efekcie z mieszkania kupionego za franki szwajcarskie nie sposób wyprowadzić się bez ogromnych strat.

Dlatego też wiele osób obsługujących zadłużenie we franku chciałoby zmienić mieszkanie, ale tak, aby po drodze uniknąć spłaty kredytu po aktualnym kursie. Jakie mogą być sposoby na przeprowadzkę do nowego mieszkania z kredytem we franku?

Dość prostym pomysłem jest także sprzedaż zadłużonego mieszkania wraz z przeniesieniem kredytu na nowego nabywcę. Ale i tutaj banki nie godzą się na takie rozwiązanie.

Tymczasem przenoszenie się z kredytem do nowej nieruchomości nie przysparzałoby strat żadnej ze stron, w przeciwieństwie do pomysłu polityków przewalutowania kredytów frankowych po kursie z dnia zaciągania.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

Array ( [docId] => 25123 )
Array ( [docId] => 25123 )